Wpływ indeksu glikemicznego na poziom tkanki tłuszczowej

Wielu z nas słyszy o indeksie glikemicznym i zastanawia się jaki on ma wpływ na tracenie zbędnych kilogramów. Czy powinniśmy zwracać na niego uwagę ? Jak mocno wpływa na skuteczność diety?

Indeks glikemiczny jest to wzrost poziomu glukozy po podaniu określonej ilości węglowodanów np.: w postaci żywności i porównaniu go z krzywą wzrostu glukozy we krwi po podaniu czystej glukozy. Indeks glikemiczny może oscylować w zakresie od 0 do 100. Czym niższa jest wartość indeksu glikemicznego tym mniejszy wzrost stężenia glukozy we krwi i na odwrót, czym wyższa jest wartość indeksu glikemicznego tym również wyższe jest stężenie glukozy we krwi po spożyciu takiego składnika.

Produkty spożywcze, które zawierają dużą ilość glukozy w formie łatwo przyswajalnej, czyli np.: cukierki, cukier mają wysoki indeks glikemiczny ok. 80. Natomiast produkty, w których głównie występują węglowodany złożone między innymi w płatkach owsianych, pieczywie pełnoziarnistym indeks glikemiczny waha się w granicach 40-60. Produkty, które nie powodują gwałtownego zrostu glukozy we krwi zbudowane są w węglowodanów złożonych. Najczęściej jest to pofragmentowana skrobia. Trawienie ich na podwyższa wartość indeksu glikemicznego, zatem produkty nieprzetworzone z tego samego surowca mają niższy wskaźnik indeksu glikemicznego.

Czy indeks glikemiczny jest niski, średni, czy wysoki wpływa znacznie większa ilość czynników, wśród nich są czynniki związane z organizmem człowieka, jak z samą żywnością.

Na indeks glikemiczny spożywanego składnika ma wpływ również forma produktu. Węglowodany z napojów, rozdrobnionych produktów są szybciej wchłaniane niż z pokarmów stałych. Obecność w pokarmie tłuszczów, czy błonnika również zmniejsza wartość indeksu glikemicznego. Tłuszcz i błonnik wydłużają przyswajanie glukozy, a przez to pokarmy ze znaczącym ich udziałem mają niską lub średnią wartość indeksu glikemicznego.

Indeks glikemiczny może nam posłużyć do osiągnięcia określonych celów żywieniowych. Po treningu korzystnie jest spożyć pokarm o wysokim indeksie glikemicznym, gdyż pozwala to uzupełnić zapasy glikogenu – węglowodanów zapasowych dla mięśni.

Wysoki poziom glukozy determinuje wytwarzanie się insuliny – hormonu, który ma za zadanie stymulować wchłanianie glukozy go komórek. Gdy komórki organizmu są przyzwyczajone do stale podwyższonej ilości insuliny, normalna jej dawka jest już niewystarczająca, więc produkowana jest zwiększona dawka insuliny. Taki stan rzeczy nadmiernie obciąża trzustkę przyczyniając się do jej niewydolności.

Cukrzyca już sama w sobie jest groźną chorobą, ale również przyczynia się do wielu dysfunkcji organizmu między innymi do zaćmy, stłuszczenia wątroby, trądziku, niektórych nowotworów.

Podwyższony poziom insuliny we krwi przyczynia się do syntezy tkanki tłuszczowej, zatem osoby, które jedzą odpowiednią ilość kalorii, a dostarczają je z produktów o wysoką indeksie glikemicznym będą mieć problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Dieta o obniżonym poziomie indeksu glikemicznego bardzo pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Wysoka podaż błonnika obniża poziom indeksu glikemicznego, ogranicza ryzyko zachorowania na nowotwory, trudniej jest o przejadanie się, a tym samym łatwiej o wymarzoną sylwetkę.

W naszym następnym wpisie przedstawimy wam informacje, które produkty mają wysoki, średni i niski indeks glikemiczny.