Zdrowe odżywianie to dla wielu nie tylko trend, ale wręcz sposób na życie. Dlatego pojawia się coraz więcej metod prawidłowego żywienia i utrzymania smukłej sylwetki. Jednym z najnowszych pomysłów jest dieta IF. Przekonaj się, czym jest, a także, na jakich zasadach się opiera, a później zdecyduj, czy chcesz z niej skorzystać.
Spis treści
Czym jest dieta IF?
Dieta IF to skrót od angielskich słów „intermittent fasting”, co oznacza po prostu przerywaną głodówkę. Już samo tłumaczenie na pewno dokładnie mówi Ci, czym charakteryzuje się ten sposób żywienia. Kluczowe jest stosowanie okresowego postu naprzemiennie z normalnym jedzeniem. Po prostu najpierw jesz tyle, ile chcesz, a przede wszystkim, co chcesz, żeby później przejść na głodówkę. Pomysłodawcy diety IF uznali, że w ten sposób nie musisz przejmować się liczeniem kaloryczności, a zarazem zachowujesz odpowiedni balans, ułatwiający Ci spalenie tkanki tłuszczowej.
Najważniejsze zasady diety IF
Istnieją dwie metody diety IF, więc możesz bez problemu wybrać długość głodówki, która bardziej Ci odpowiada. Dzięki temu masz szansę przez tydzień korzystać z diety pudełkowej, a następnie rozpocząć tę trudniejszą część diety. Wtedy ograniczasz spożycie kalorii zaledwie do 25% dziennego zapotrzebowania, czyli właściwie do jednego posiłku w ciągu dnia. Jednak przede wszystkim zależy to od tego, jaki rodzaj tej diety wybierzesz.
TRF
TRF to wersja diety IF, którą należy stosować codziennie. Początkowo możesz zacząć od podziału 14/10 – wtedy post trwa 14 godzin, a okno żywieniowe 10 godzin. Gdy przyjdzie czas na post, to nie jesz jedzenia. Dozwolone jest tylko przyjmowanie płynów bez cukru czy tłuszczu. Z czasem możesz zwiększać czas postu o jedną lub dwie godziny, ale wymaga to większej wprawy, aby jeszcze lepiej zrozumieć swój organizm.
ADF
W przypadku wariantu ADF w diecie IF rozdzielasz post z godzinami przeznaczonymi na jedzenie. Jednak w tym przypadku stosujesz dobowy wymiar czasowy. Oznacza to, że przez jeden lub dwa dni jesz normalnie, a następną dobę ograniczasz liczbę spożywanych posiłków do jednego. Po prostu kieruj się zasadą przyjmowania 20-25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Wtedy tak samo, jak w przypadku TRF możesz spożywać płyny. W wariancie ADF warto rozpocząć od konfiguracji 2/1, czyli dwa dni jesz, a później jeden dzień pościsz. Bardziej wprawione osoby z czasem przechodzą nawet do wersji 1/1, ale zazwyczaj wymaga to sporo czasu.
Czy warto przechodzić na dietę IF?
Zalety
Wśród najczęściej podkreślanych zalet diety IF jest pobudzenie metabolizmu, co pozwala na szybsze zredukowanie tkanki tłuszczowej. W ten sposób faktycznie masz szansę na utratę zbędnych kilogramów. Poza tym osoby, korzystające z diety IF zaznaczają, że ten sposób odżywiania skutecznie oduczył je podjadania między posiłkami.
Wady
Dieta IF jest dość kontrowersyjna, dlatego specjaliści z zakresu dietetyki podkreślają, że nie dla wszystkich jest to dobry sposób żywienia. W końcu krótki czas, kiedy możesz spożywać posiłki, mocno obciąża układ pokarmowy. W konsekwencji prowadzi to do problemów trawiennych. Poza tym ważne jest to, co jesz w okienku żywieniowym. Jeżeli wybierasz produkty wysoko przetworzone bądź fast foody, to nie dostarczysz organizmowi potrzebnych witamin czy związków mineralnych. Dlatego jedynym sposobem jest wysoko zbilansowana dieta np. pudełkowa. Oprócz tego, zanim przejdziesz na dietę IF, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wykonaj okresowe badania.
Kto nie powinien stosować diety IF?
Istnieje naprawdę duża grupa osób, które powinny unikać diety IF. W końcu dla organizmu naprzemienne pory na jedzenie i głodówkę to spore obciążenie. Dlatego szczególnie kobiety w ciąży oraz matki karmiące nie powinny stosować diety IF — bez względu na jej typ. Poza tym nie jest to odpowiedni sposób żywienia dla dzieci czy młodzieży. Oprócz tego nie jest zalecana dla diabetyków, osób z problemami z gospodarką hormonalną, zaburzeniami — łaknienia, nerek i wątroby. Specyfika diety IF nie jest też dobra dla Ciebie, jeśli pracujesz fizycznie.
Dla kogo jest dieta IF?
Jesteś zdrowy i nie masz problemów z układem pokarmowym czy trawiennym? Zatem prawdopodobnie możesz zacząć stosować dietę IF. To także jest dobre rozwiązanie dla Ciebie, jeżeli zależy Ci na szybkim efekcie — jednak brak regularności może przyczynić się do powstania efektu jojo. Koniecznie musisz też wykazać się samozaparciem i silną wolą, gdyż szczególnie na samym początku pory głodu stanowią sporą próbę charakteru.
Stosuj również dietę IF wtedy, gdy prowadzisz nieregularny tryb życia, nie lubisz jeść śniadań, a liczenie kalorii lub przygotowywanie pięciu posiłków to dla Ciebie udręka.