Czy keto to sposób na zrzucenie dodatkowych kilogramów?

Jaki jest nadrzędny cel stosowania diety? Dla jednych może być to poprawa samopoczucia, dla innych sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów lub poradzenie sobie z nadwagą. Większość z nas niezmiennie szuka patentów na to, aby zadbać o swoją sylwetkę i czuć się dobrze w swoim ciele. Obecnie można zauważyć spore zainteresowanie dietami, które eliminują lub ograniczają w znaczącym stopniu spożywanie węglowodanów. To właśnie dieta keto bije rekordy popularności również w kontekście radzenia sobie z nadmierną tkanką tłuszczową. Dieta keto a odchudzanie? Podpowiadamy, czy to dobry sposób na redukcję wagi! 

Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz – jak jest naprawdę? 

Celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, a to wszystko za sprawą znacznego ograniczenia węglowodanów w diecie. Jak przebiega cały proces? Ograniczenie węglowodanów w codziennym jadłospisie aktywizuje wątrobę do wykorzystywania kwasów tłuszczowych i tworzenia cząsteczek zwanych ketonami. Po wyeliminowaniu węglowodanów z diety organizm zaczyna pobierać energię ze zgromadzonego tłuszczu.

Mechanizm działania diety o wysokiej zawartości tłuszczu jest dość złożony. W wątrobie kwasy tłuszczowe są przekształcane w ciała ketonowe – beta-hydroksymaślan, aceton i acetooctan, które wraz z krwią trafiają do innych organów i zostają poddane procesowi utleniania. Ketony są substancjami chemicznymi wykorzystywanymi jako źródło energii, gdy istnieje ograniczenie w spożyciu węglowodanów, a glukoza nie jest łatwo dostępna. Organizm jako swoje główne źródło energii zaczyna wykorzystywać tłuszcze zamiast węglowodanów.i zamiast tego zaczyna wykorzystywać tłuszcz. Jedzenie tłuszczu powoduje jego spalanie, co w rezultacie pozwala na stopniową redukcję masy ciała. 

Dieta ketogeniczna a odchudzanie to jeden z częściej poruszanych wątków w ostatnim czasie, przez osoby, które chcą poradzić sobie z nadmiernymi kilogramami lub nadwagą. Podczas stosowania jadłospisu keto możemy zauważyć stopniową redukcję wagi, jednak szczególnie na początku stosowania diety ketogenicznej, mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne. Niedostateczna podaż węglowodanów może powodować trudności w koncentracji, bóle głowy, omdlenia, bóle brzucha oraz senność i zmęczenie, dlatego do diety ketogenicznej należy podejść rozsądnie i ostrożnie, będąc pod stałą obserwacją lekarza i dietetyka klinicznego, jak również należy wykonać podstawowe badania diagnostyczne przed rozpoczęciem diety keto.

Jak działa dieta ketogeniczna na odchudzanie?

Warto mieć na uwadze, że prawidłowo skomponowana dieta ketogeniczna może pomóc w spalaniu tkanki tłuszczowej i zrzuceniu zbędnych kilogramów. Badania pokazują, że stosowanie jadłospisu opartego na eliminacji węglowodanów jest pomocne w kontroli głodu i sytości, co przekłada się na szybszą redukcję masy ciała. 

Czy dieta ketogeniczna jest skuteczna w odchudzaniu? Wiele badań pokazuje, że jej stosowanie: 

  • zmniejsza uczucie głodu,
  • wpływa na zmniejszenie uczucia tzw. zachcianek,
  • wpływa na zmniejszenie uczucia apetyt,
  • wpływa na zmniejszenie ilości spożywanych kalorii,
  • wpływa na zmniejszenie masy ciała.

Dieta ketogeniczna wprowadza w organizmie szereg zmian. Aby lepiej je zrozumieć, przeprowadza się liczne badania. Niektóre z nich pokazują, że osoby stosujące jadłospis wysokotłuszczowy czują się mniej głodne, a konsekwencji spożywają mniej kalorii. Jaka jest więc zależność między dietą keto a odchudzaniem? Konsekwentne trzymanie się zaleceń jadłospisu może wpłynąć na szybsze efekty. Im wyższy poziom ketonów, tym większa ilość spalonej tkanki tłuszczowej. W stanie ketozy organizm pobiera energię z nagromadzonego tłuszczu, co w konsekwencji prowadzi do spadku kilogramów. Warunkiem redukcji masy ciała jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy i utrzymanie deficytu kalorycznego. Spadek wagi następuje stopniowo natomiast ilość zredukowanych kilogramów w jednostce czadu jest uwarunkowana również indywidualnymi predyspozycjami oraz wyjściową masą ciała. 

Co więcej, dieta ketogeniczna jest dietą sycącą, ponieważ białko i tłuszcze zapewniają większą sytość organizmowi niż węglowodany. Sprawdzi się ona wśród osób, które podczas stosowania standardowych diet redukcyjnych zmagały się z uczuciem głodu. Posiłki przygotowane na diecie keto są wysokoenergetyczne, a ze względu na dużą zawartość tłuszczów, znacznie dłużej przebywają w żołądku, zapewniając dłuższe uczucie sytości. 

Stosowanie się do zaleceń diety ketogenicznej może przyczynić się do spalenia tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że ten styl żywienia powinien być stosowany pod opieką lekarza lub dietetyka. Aby mieć pewność, że nie istnieją żadne przeciwskazania, należy wykonać podstawowe badania diagnostyczne zaraz przed rozpoczęciem diety keto. Troska o prawidłową masę ciała i zdrowie jest nadrzędna, jednak należy podchodzić do tego tematu z rozwagą. Nie istnieją żadne diety cud, który pozwolą zrzucić kilogramy w krótkim czasie. Proces zdrowego odchudzania powinien odbywać się stopniowo, dzięki temu możemy mieć pewność, że unikniemy efektu jojo.

Jak wygląda dieta ketogeniczna na odchudzanie? Jak skompletować urozmaicone posiłki? Na naszym blogu znajdziesz liczne inspiracje żywieniowe wraz z podanymi przepisami. Zobacz również, jak wygląda dieta ketogeniczna dla zabieganych. I jak przygotować smaczne i pełnowartościowe posiłki w mniej niż 30 minut. Zapraszamy!