Czym można zastąpić produkty mięsne? Dieta pudełkowa wegetariańska

Według powszechnej opinii mięso jest jednym z najbardziej wartościowych źródeł białka. Białko można jednak dostarczyć organizmowi również z produktów roślinnych. Ponadto na bazie takich produktów można przyrządzić różnego rodzaju kotleciki, klopsiki i pasztety, które są w stanie konkurować w smaku z prawdziwymi mięsnymi potrawami, a przy tym są dużo zdrowsze, gdyż zawierają znacznie mniej nasyconych kwasów tłuszczowych. Czym zastąpić mięso w diecie?

Czym zastąpić mięso? Postaw na zdrowe produkty

Coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa, kierując się względami ideologicznymi bądź zdrowotnymi. Wegetarianizm to jednak nie tylko zamiana mięsnych posiłków na pizzę bez mięsa czy frytki albo jedzenie wyłącznie wybranych warzyw i owoców. Należy pamiętać, że wykluczając z diety produkty pochodzenia zwierzęcego, musimy dostarczyć naszemu organizmowi białka z innych źródeł. Na szczęście istnieje wiele produktów wegetariańskich, które z powodzeniem mogą być alternatywą dla mięsa w diecie.

Białka w diecie wegetariańskiej: cenne źródła

Fasola

Fasola jest tania i stanowi prawdziwe bogactwo białka. Wszystkie gatunki fasoli mają bardzo dużo białka roślinnego – nawet 22% swojej zawartości. Ponadto białko fasoli wykazuje działanie zasadotwórcze, dlatego jej spożywanie wspomaga utrzymanie równowagi zasadowo-kwasowej w organizmie. Ta roślina wspomaga też naturalną florę bakteryjną jelit i oczyszcza organizm, a jednocześnie zapobiega rozwojowi raka jelita grubego. To doskonała alternatywa dla mięsa w diecie wegetariańskiej czy wegańskiej.

dieta pudełkowa wegetariańska

Soczewica

Należąca do grupy roślin strączkowych soczewica zawiera około 30% łatwo przyswajalnego białka. Występuje w wielu odmianach. Można z niej przyrządzić zupę czy sałatkę, a nawet przepyszne kotlety.

Soja

Soja to jeden z najpopularniejszych produktów w diecie pudełkowej wegetariańskiej, który stosowany jest jako zamiennik białka zwierzęcego. Najbardziej znanym produktem z soi jest tofu, które dobrze sprawdza się jako alternatywa dla kotletów czy nuggetsów. Samo w sobie jest bez smaku, ale uzyskanie smaku mięsa jest możliwe, dzięki odpowiednim przyprawom i obróbce termicznej. Inne produkty z soi dobrze znane wegetarianom, jak i weganom, to mleko, jogurty i serki sojowe.

Nieoczyszczone zboża

Warto wybierać mąki z pełnego ziarna oraz nieoczyszczone rodzaje kasz. Każde nieoczyszczone zboże zawiera białko, błonnik, minerały i witaminy. W procesie oczyszczania, czyli np. pozyskiwania białej mąki, dochodzi do utraty aż 25% białka.

Komosa ryżowa

Ta roślina pochodząca z Ameryki Południowej dostarcza białko zawierające niezbędne dla ludzkiego organizmu aminokwasy. Stanowi też źródło minerałów takich jak fosfor, wapń, potas, żelazo, magnez oraz witamin z grupy B.

Amarantus

Poza białkiem zawiera wiele minerałów, witaminy z grupy B i witaminy A, E i C, a także łatwo przyswajalne żelazo, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz tokotrienole, które przyczyniają się do obniżenia cholesterolu.

Jeśli jesteś zwolennikiem kuchni wegańskiej i zastanawiasz się, czym zastąpić mięso, podpowiadamy, że wszystkie wymienione wyżej produkty mogą być wykorzystane także w diecie wegańskiej.

czym zastąpić mięso

Dieta pudełkowa wegetariańska: jakie korzyści?

Dieta wegetariańska wymaga wiedzy i zaangażowania w planowanie oraz przygotowywanie posiłków. Niestety często zmiana sposobu odżywiania nie wiąże się z wystarczającym zgłębieniem tematu komponowania pełnowartościowych posiłków wegetariańskich, albo pozostali członkowie rodziny czy współlokatorzy nie chcą rezygnować ze spożywania mięsa, a my nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków. Stosowanie diety wegetariańskiej nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać, a jej niewłaściwe prowadzenie może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych wynikających z niedoborów białka, jak również innych składników odżywczych. Z tego względu, jeśli chcemy stosować dietę wegetariańską, warto rozważyć korzystanie z usługi cateringu dietetycznego, dopasowanej w pełni do potrzeb. Pudełkowa dieta wegetariańska to doskonały pomysł na rozpoczęcie swojej przygody z rezygnowaniem z mięsnych produktów.