Jak przyspieszyć przemianę materii? 10 sprawdzonych metod

Czy istnieje dieta na przyspieszenie przemiany materii? Dlaczego Twój metabolizm jest wolniejszy, niż byś chciała i czy jest coś, co możesz z tym zrobić? Podstawą oczywiście są regularne i odpowiednio zblilansowane posiłki, natomiast istnieje wiele działań, które możesz podjąć, by poczuć się lepiej i sprawić, że organizm przyspieszy.

Co znajdziesz w artykule?

Czym jest metabolizm?

Zacznijmy od teorii. Metabolizm (przemiana materii) to zbiór wszystkich reakcji zachodzących w komórkach organizmu, które są powiązane z przekształcaniem pobieranych składników odżywczych w energię. Wlicza się w to także zarządzanie produktami ubocznymi tych reakcji. Możemy wyróżnić dwa rodzaje przemiany materii – podstawową i dodatkową. Podstawowa (PPM) to taka, która określa energię niezbędną do podtrzymania podstawowych czynności życiowych, czyli np. utrzymania odpowiedniej temperatury ciała czy pracy narządów, natomiast dodatkowa pozwala na wykonywanie codziennych aktywności (pracy, ćwiczeń, poruszania się).

Co wpływa na tempo przemiany materii?

Na metabolizm wpływają różne aspekty – na część z nich możemy samodzielnie wpływać (np. modelując swój styl życia, w tym dietę i aktywność fizyczną), inne jednak są stałe. W tym artykule skupimy się na tym, co możesz samodzielnie zmienić, ale zapoznaj się najpierw ze wszystkimi czynnikami mogącymi przyspieszyć lub spowolnić metabolizm.

  • wiek,
  • wskaźnik BMI,
  • płeć,
  • skład ciała: zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowe,
  • stan zdrowia,
  • aktywność fizyczna i umysłowa,
  • predyspozycje genetyczne,
  • ilość spożywanych kalorii,
  • jakość i regularność spożywanych posiłków,
  • temperatura otoczenia.

Jak przyspieszyć przemianę materii? Sprawdzone metody na co dzień

Dbaj o zbilansowaną dietę

Jak poprawić przemianę materii za pomocą diety? Zapewnij sobie odpowiednią zawartość zarówno makro-, jak i mikroskładników. Posiłki spożywaj regularnie o tych samych porach dnia. Dobrze zbilansowana dieta to klucz do zdrowia Twojego ciała. A stan zdrowia bezpośrednio przekłada się na tempo przemiany materii.

Polub się ze zdrowymi produktami

Postaw na owoce warzywa, produkty z pełnego ziarna, niskotłuszczowe produkty mleczne, chude mięso i tłuste ryby. Ogranicz słodycze, fast food i żywność mocno przetworzoną.

Zbilansuj tłuszcze, białka i węglowodany na nowo

Ogranicz tłuszcze, a zwiększa ilość białka i węglowodanów w diecie. Organizm zużywa na ich trawienie więcej energii niż na trawienie tłuszczu, dodatkowo białko wykazuje pożądany tu efekt wzmożonej termogenezy poposiłkowej.

Chilli dla lepszej termogenezy

Czy przyprawy mogą wpłynąć na metabolizm? Zdecydowanie. Pikantne produkty, ostre przyprawy m.in. pieprz cayenne, chili, papryczki jalapeno, piri piri, wasabi, chrzan, kurkuma, cynamon, imbir powodują wzrost temperatury ciała i podnoszą termogenezę, co znacząco wpływa na przyspieszenie metabolizmu.

Nie odmawiaj sobie kawy!

A co na dobrą przemianę materii z napojów? Może właśnie poranna kawa? Jeśli twoje zdrowie na to pozwala, nie unikaj małej czarnej. Kofeina wykazuje działanie prozdrowotne, zawiera antyoksydanty, które uczestniczą w przemianach biochemicznych, oraz przyspiesza metabolizm.

Dbaj o nawodnienie

Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu – jeśli nie wiesz, co na przyspieszenie przemiany materii na sam początek, woda to idealna odpowiedź. Wypijaj codziennie min. 30 ml płynów na każdy kilogram swojej aktualnej masy ciała, a w ciepłe dni odpowiednio zwiększ tę ilość.

Co na dobrą przemianę materii poza dietą?

Zdrowa masa ciała

Pamiętaj, że jeśli Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę lub otyłość, powrót do zdrowej wagi z pewnością pomoże przyspieszyć przemianę materii – dlaczego? Przyczyna jest bardzo prosta: nadmiar tkanki tłuszczowej spowalnia metabolizm. Dlatego jeśli tylko masz zasoby psychiczne i fizyczne, by zadbać o obniżenie swojej wagi, wykorzystaj je, a przyspieszenie przemiany materii będzie naturalną konsekwencją tej pracy.

Monitoruj stan zdrowia

Powolny metabolizm to dobry powód, by skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania profilaktyczne. Z pewnością warto sprawdzić stan zdrowia nerek, wątroby czy jelit, czyli narządów związanych z naszym metabolizmem. Otłuszczone narządy wewnętrzne nie pomogą, kiedy zmagasz się ze spowolnionym metabolizmem.

Pamiętaj o ruchu

Sposoby na przyspieszenie przemiany materii, o których dobrze wiedzieć, czasami są podejrzanie proste – tak jak ten. Zadbaj o aktywność fizyczną: sprzyjające będą zarówno ćwiczenia typu cardio, jak i te z dodatkowym obciążeniem. Ten drugi typ wydaje się być szczególnie sprzyjający przyspieszaniu przemiany materii, której rozbudowywanie masy mięśniowej zdecydowanie służy. Jak to działa? To proste – im więcej mięśni, tym więcej energii one zużywają, a tym samym wyższa jest Podstawowa Przemiana Materii i na więcej możemy sobie pozwolić bez konsekwencji na wadze. Poza tym silne ciało to szczęśliwe ciało!

Znajdź miejsce na relaks

Naucz się odpoczywać i zadbaj o nieprzerwany min. 8 godzinny sen w godzinach nocnych. Wypoczęty organizm będzie miał dużo więcej siły na pracę – a tym właśnie jest dla niego metabolizm.