Czy można uprawiać sport będąc na diecie wegetariańskiej?

Coraz więcej osób we współczesnym świecie decyduje się na świadomą rezygnację ze spożywania mięsa, czyli wegetarianizm. Decyzja taka podyktowana jest najczęściej jednym z trzech powodów.

1. Świadomość

Coraz bardziej rozległa wiedza na temat chowu przemysłowego zwierząt oraz ptactwa upubliczniana przez fundacje oraz osoby znane. Zwierzęta trzymane są w zamknięciu, całe życie spędzają w ciasnych klatkach, często traktowane są też w sposób skrajnie niehumanitarny.

2. Powody ideologiczne.

Jeśli nie zgadzamy się na to, aby jedne zwierzęta traktować jak naszych przyjaciół a inne jako nasze pożywienie.

3. Zdrowie

Występujące coraz częściej wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe i nietolerancje składników pochodzących z produktów odzwierzęcych.

Jesteś wegetarianinem? Polecamy naszą dietę Be Diet Vege, stworzoną z myślą o takich osobach, jak Ty!

Sportowiec wegetarianin?

Czy jednak stosując taką dietę, możemy uprawiać sport? Przecież bardzo często w świadomości zwykłych ludzi wegetarianin jest postrzegany jako osoba słaba. Przecież nie je mięsa, a mięso jak mawiała każda babcia, daje siłę – też słyszycie w głowie jej głos „Ziemniaczki możesz zostawić, ale mięsko zjedz”. Więc jak jedząc same rośliny można mieć tyle siły, by biegać czy uprawiać inną aktywność fizyczną? Ano można. I są na to niezbite dowody w postaci całej rzeszy sportowców, którzy świadomie zrezygnowali z jedzenia mięsa i nie przeszkadza im to uzyskiwać niewiarygodnych wyników w sporcie. Oto kilkoro z nich!

Venus Williams Genialna tenisistka przeszła na dietę wegetariańską po poważnych problemach ze zdrowiem. Jak widać, nie przeszkadza jej to być jedną z najlepszych rakiet świata.

Boudewijn Zenden

Piłkarz, były reprezentant Holandii. Zasłynął świetnymi występami na Euro 2000. Wegetarianin.

Brendan Brazier

Słynny triatlonista najpierw został wegetarianinem, który sporadycznie spożywał ser. Jednak po kilku latach zdecydował się na dietę wegańską. To nie przeszkadza mu tygodniowo biegać 130 kilometrów, przejeżdżać na rowerze około 700 km i pływać 6–7 godzin. Robi wrażenie prawda?

Scott Jurek

Jest jednym z czołowych ultra maratończyków świata. Jest także zdeklarowanym weganinem. O swojej drodze do długodystansowego biegania i diety bez składników odzwierzęcych opowiada w biografii „Jedz i biegaj”. Znajdziemy w niej także wiele smacznych przepisów do wykorzystania w naszej kuchni.