Otyłość to schorzenie, na które cierpi ponad połowa populacji w krajach zachodnich. Przyjmuje się, że jest ona jednym z największych zagrożeń życia współczesnego człowieka. Niestety otyłość bardzo często staje się przyczyną występowania poważnych chorób uważanych za cywilizacyjne. Wśród nich możemy wyróżnić np. choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II, miażdżyca, kamica nerkowa, dna moczanowa czy poważne zaburzenia gospodarki lipidowej. Coraz częściej naukowcy wspominają także o wpływie otyłości na występowanie nowotworów złośliwych.
Jemy zbyt dużo i za ciężko a ruszamy się zbyt mało – tak najkrócej można by podsumować przyczyny otyłości. Pomimo że mamy do wyboru wiele rodzajów diet i stały nieograniczony dostęp do świeżych warzyw oraz owoców to tyjemy na potęgę, bo się przejadamy. Jednocześnie prowadzimy w większości siedzący tryb życia, poruszamy się samochodami nawet na krótkich dystansach, w pracy najczęściej siedzimy przez osiem godzin, a po pracy siedzimy na kanapie przed telewizorem.
Smutne, ale prawdziwe. Tak wygląda życie wielu z nas. Nic więc dziwnego, że zjadamy znacznie więcej, niż możemy spalić, wykonując tak niewiele aktywności fizycznych. Nie pomaga także wszechobecny stres, który mniej lub bardziej skutecznie staramy się zajadać słodyczami i niezdrowymi przekąskami, które są tylko pustymi kaloriami
Ile kalorii dziennie potrzebuję?
Nasze zapotrzebowanie energetyczne jest uzależnione od wielu różnorodnych czynników, do których należą między innymi:
- Twój wzrost i waga – im są wyższe, tym więcej energii Ci potrzeba,
- Płeć – różnice w budowie naszego ciała sprawiają, że mężczyźni na starcie potrzebują więcej kalorii niż kobiety,
- Aktywność fizyczna – jeśli ruszasz się dużo i często to potrzebujesz do tego celu więcej energii z pokarmów,
- Sposób naszego codziennego odżywiania – niewłaściwie prowadzone diety oraz głodówki znacząco spowalniają nasz metabolizm,
- Choroby oraz przyjmowane na stałe leki – podczas choroby przebiegającej z gorączką będziesz potrzebować więcej energii, a niektóre leki zmniejszają zapotrzebowanie na nią.
Aby dokładnie ustalić nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, warto udać się na konsultację do dietetyka. Może nam to znacząco ułatwić komponowanie posiłków. Ta wiedza pomoże nam także w sporządzeniu diety odchudzające odpowiedniej do naszych indywidualnych potrzeb. Zdecydowanie jest to wydatek warty swojej ceny.
Dieta bez głodowania
Kiedy podejmujemy decyzję o przejściu na dietę, to najczęściej boimy się tego, że będziemy po prostu chodzili głodni. A jeśli tak będzie, to z dużym prawdopodobieństwem szybciej z niej zrezygnujemy, niż się na nią zdecydowaliśmy. Nikt nie lubi się męczyć – taka prawda. Jednak można znaleźć zdrowy kompromis między głodzeniem się a przejadaniem. Takim kompromisem jest dieta 1500 kalorii. Dzięki niej możemy spokojnie stracić zbędne kilogramy, nie czując ciągłego głodu i nie narażając się na efekt jojo.
Założenia diety 1500 kalorii
Dieta ograniczona do 1500 kalorii dziennie sprawia, że nadal czerpiemy radość ze spożywania posiłków, nie odczuwamy dotkliwego głodu i jednocześnie chudniemy. Może nie tak szybko, jak na przykład stosując dietę 1000 kalorii, ale za to znacznie przyjemniej i trwalej. Miesięcznie dzięki tej diecie zrzucisz około 2-3 kilogramy. Jest to dieta, która może stać się sposobem na życie, ponieważ nie jest ograniczona czasowo z racji tego, iż nie jest w żadnej mierze szkodliwa dla naszego organizmu.
Proporcje to podstawa
Stosując tę dietę, możemy sobie pozwolić na niewielkie odstępstwa w ilości kalorii, jakie każdego dnia przyjmujemy, co w praktyce oznacza, że jednego dnia możemy zjeść 1600 a drugiego 1200 kalorii. Jednak najważniejsze jest, aby zawsze zachowane zostały odpowiednie proporcje pomiędzy wszystkimi składnikami pokarmowymi, jakich potrzebujemy. Musimy dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości białka, zdrowych tłuszczy oraz węglowodanów w innym wypadku nie mam co myśleć o zdrowym odchudzaniu i trwałych efektach swoich wyrzeczeń.
Niezbędna ilość posiłków
Stosując dietę opartą o 1500 kalorii, koniecznie musimy dostarczać naszemu organizmowi paliwa regularnie. Ważne więc jest, aby każdego dnia spożywać między 4 a 6 posiłków w równych odstępach czasowych wynoszących 3-4 godziny. Ma tutaj zastosowanie zasada: mało a często. Regularne posiłki utrzymają insulinę oraz glukozę w naszym ciele na stałym poziomie, a ty oszczędzisz sobie napadów wilczego głodu, które z zasady kończą się jedzeniem czegoś słodkiego lub bardzo kalorycznego i niezdrowego. Omijanie i łączenie posiłków stosując tę dietę, jest wykluczone i należy bezwzględnie tego przestrzegać.
Kaloryczność poszczególnych posiłków w diecie 1500 kalorii
- Śniadanie – około 375 kalorii – powinno być zjedzone w ciągu godziny od pobudki,
- Drugie śniadanie – około 150 kalorii,
- Lunch – około 375 kalorii,
- Podwieczorek – około 150 kalorii,
- Obiadokolacja – około 450 kalorii – jedzona maksymalnie 3 godziny przed udaniem się na nocny odpoczynek.
Dbaj o odpowiednie zbilansowanie
Ważne jest, aby w każdym daniu znalazły się różnorodne składniki pokarmowe. Koniecznie umieść warzywa na szczycie swojej listy. Dodawaj je do każdego posiłku. Owoce jedz rzadziej.
Kolejne są węglowodany złożone. Bez cienia przesady można powiedzieć, że także one powinny się znaleźć w praktycznie każdym ze spożywanych przez Ciebie posiłków podczas diety 1500 kalorii. Znajdziesz je w różnych typach ryżu, makaronach oraz chlebie żytnim i mąkach z pełnego ziarna.
Kolejnym składnikiem pokarmowym, który musi prawie zawsze gościć w Twoich posiłkach, będzie białko. Doskonałym źródłem białka jest mięso kurczaka oraz indyka, ryby, nabiał, strączki.
Jeden maksymalnie dwa posiłki powinny zawierać zdrowe tłuszcze tj. orzechy, oliwa z oliwek, olej czy awokado. Jeśli w powyższy sposób zbilansujesz swoją dietę, to masz gwarancję, że bez wątpienia będzie ona zdrowa oraz smaczna.
Pij dużo wody
Każdego dnia musisz pić odpowiednią ilość wody niegazowanej. Jeśli nie lubisz samej wody, to możesz dodać do niej owoce lub miętę. Aby skutecznie funkcjonować, nasze ciało potrzebuje wody. Jest ona także konieczna przy spalaniu błonnika, w który obfituje każda dieta odchudzająca i dieta 1500 kalorii nie stanowi tutaj wyjątku. Łatwo wyliczyć ile wody potrzebuje Twój organizm – będzie to 30 mililitrów na każdy kilogram masy Twojego ciała. Tak więc kobieta o wadze 60 kilogramów potrzebuje minimum 1,8 litra wody dziennie.
Co z innymi napojami?
Podczas trwania diety (i najlepiej po jej zakończeniu również) postaraj się w znaczący sposób ograniczyć spożycie kawy. Niech będą to maksymalnie dwie filiżanki dziennie. Jeśli nie wyobrażasz sobie kawy bez mleka, to niech ma ono najwyżej półtora procent tłuszczu a najlepiej jeszcze mniej. Kawa znacząco odwadnia nasze ciało, co może sprawić, że mimo diety będziesz chudnąć wolniej.
Zrezygnuj z napojów gazowanych, słodzonych soków oraz nektarów. Dozwolone są tylko soki niesłodzone i w niewielkich ilościach np. w postaci jednej szklanki od czasu do czasu. Pamiętaj, jedna szklanka, a nie cała butelka. Na czas odchudzania odstaw alkohol. Najlepiej zupełnie. Ewentualnie możesz czasem sobie pozwolić na niewielką lampkę czerwonego wina, jednak naprawdę wyjątkowo.
Zmiana nawyków żywieniowych
Będąc na diecie 1500 kalorii mamy okazję do trwałej zmiany tego, co i w jaki sposób jemy. Konsekwentne odstawienie lub znaczące ograniczenie spożycia soli, cukru, tłustego mięsa oraz wędlin, gotowych przetworów mięsnych czy różnorodnych konserw, dań gotowych z paczek i słoików napakowanych chemią odbędzie się tylko z trwałą korzyścią dla naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania. Rezygnacja ze słodyczy, przekąsek napakowanych tłuszczem do granic przyzwoitości oraz fast foodów sprawi, że poczujemy się lżej i będziemy mieli znacznie więcej energii do codziennego działania.
Co jeść na diecie 1500 kalorii?
Dieta 1500 kalorii powinna obfitować w warzywa, ryby, drób, doskonałej jakości wołowinę, kasze, razowe pieczywo, margaryny roślinne, oliwę z oliwek, olej rzepakowy, olej kokosowy, zdrowe zamienniki cukru (ksylitol, erytrol, stewia), chude sery, jogurty bez owoców i cukru, maślanki naturalne, kefiry, chude produkty mleczne, wodę, różne rodzaje herbat bez dodatku cukru (owocowa, ziołowa, zielona, czerwona).
Konieczne jest też zwiększone spożycie produktów, które zawierają dużo naturalnego błonnika pokarmowego – pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce oraz warzywa. Wszystko po to, aby po nawet niewielkim posiłku czuć się sytym przez dłuższy czas. Błonnik pomaga także jelitom pracować skutecznie, dzięki czemu unikniemy bolesnych problemów z wypróżnianiem.
Także przygotowywanie posiłków powinno przejść metamorfozę. Rezygnujemy z panierek i smażenia na rzecz duszenia, grillowania i zdrowego gotowania na parze czy smacznego pieczenia w folii.
Aktywność fizyczna
Osiągniesz znacznie lepsze efekty, jeśli dietę 1500 kalorii uzupełnisz o regularne ćwiczenia. Warto wybrać ten typ aktywności fizycznej, który jest odpowiedni dla Ciebie i dopasowany do Twoich aktualnych możliwości. Nie kieruj się modą czy tym, co lubi Twoja koleżanka lub kolega z pracy.
Sprawdź różne rodzaje ćwiczeń i zdecyduj, które lubisz najbardziej. Dla jednych będzie to trening na siłowni, dla innych fitness, joga, cross fit, bieganie czy maszerowanie z kijami. Nieważne co ważne, że regularnie będzie Ci to sprawiało frajdę. Tylko wtedy będziesz do ćwiczeń podchodził z radością i konsekwencją. W innym wypadku będziesz traktować je jako zło konieczne i szybko się zniechęcisz.
Regularna aktywność fizyczna nie tylko pomoże Ci szybciej stracić zbędne kilogramy. Przyczyni się także do znaczącej poprawy stanu Twojego zdrowia i uchroni Cię przed zgubnymi konsekwencjami chorób powstających w wyniku otyłości. Poczujesz się lżej i zdrowiej. Będziesz mieć więcej energii do działania. Warto podjąć to wyzwanie, aby zdrowo i szczęśliwie żyć
Dieta 1500 kalorii z Be Diet Catering
Jeśli chcesz wypróbować dietę 1500 kalorii, a nie za bardzo wiesz jak się za to zabrać, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych diet będących w tym przedziale kalorycznym. Z nami schudniesz wygodnie oraz smacznie bez spędzania długich godzin na zakupach, oraz gotowaniu. Otrzymasz doskonale zbilansowane posiłki w odpowiedniej ilości. Wszystko po to, aby osiągnięcie założonych celów było szybsze, niż myślisz.