Pojęcie indeksu glikemicznego zostało wprowadzone w latach 80 ubiegłego wieku. To specjalny wskaźnik informujący o tym, jakie produkty powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy, a które z nich są w stanie spowolnić jej stężenie. Dieta o niskim indeksie glikemicznym została stworzona z myślą o osobach, które borykają się z cukrzycą, insulinopornoscią, a także stanowi cenną wiedzę dla osób chcących zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jakie są główne zalecenia żywieniowe na diecie z niskim ig? My Ci podpowiemy! Zapoznaj się ze wskazówkami i głównymi założeniami tego stylu żywienia.
Co znajdziesz w artykule?
Główne zasady diety o niskim indeksie glikemicznym
Słowem kluczowym umożliwiającym zrozumienie tego stylu żywienia jest indeks glikemiczny, czyli tabela klasyfikująca żywność w zależności od tempa wchłaniania cukru. W uproszczeniu schemat ten jest w stanie pokazać, które produkty powodują nagły skok i spadek cukru w organizmie, co w dłuższej perspektywie nie jest dobre dla zdrowia. Produkty o średnim i niskim indeksie glikemicznym nie powodują aż tak gwałtownych wahań glikemii, czyli poziomu cukru we krwi, dlatego zaleca opierać na nich swój jadłospis. Głównym założeniem diety o niskim indeksie glikemicznym jest wyeliminowanie z diety produktów powodujących zwiększone zapotrzebowanie na insulinę i wahania cukru, tak aby zadbać o prawidłową gospodarkę węglowodanową w organizmie.
Potrawy o niskim indeksie glikemicznym
Czy osoby będące na diecie o niskim glikemicznym są skazane na nudne i monotonne posiłki? Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę każdy z nas powinien stosować dietę opartą na niskim i średnim indeksie glikemicznym. Co to oznacza? Mniejsze spożycie produktów przetworzonych, produktów słodkich oraz skupienie się na węglowodanach złożonych, wysokowartościowym białku i tłuszczach oraz w dużej mierze na owocach i warzywach, które zapewniają nam bogactwo witamin i składników mineralnych. Znajomość tabeli umożliwia zaplanowanie posiłków z wyprzedzeniem, a co za tym idzie stworzenie potrzebnej listy zakupów. Osoby będące na diecie o niskim ig mogą sięgać po: pełnoziarniste pieczywo, chudy nabiał, orzechy i nasiona, mięso, ryby, jaja, większość surowych owoców czy rośliny strączkowe. Warto mieć na uwadze, że dieta z niskim ig zakłada ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie cukrów prostych, stosowanie krótkiej obróbki termicznej produktów, sięganie po surowe warzywa i owoce zamiast soków czy smoothie, które powodują wzrost IG. Jak powinien wyglądać jadłospis osoby, która chce ograniczyć ilość cukrów w diecie? Na śniadanie można sięgnąć po jajecznicę lub pożywną kanapkę z pełnoziarnistego chleba. Podczas drugiego śniadania sprawdzi się omlet z dodatkami lub sałatka – np. z tuńczykiem. Na obiad warto sięgnąć po różnego rodzaju ryby i zestawić je np. z kaszą. Do diety warto włączyć również chudy nabiał i rośliny strączkowe, które w formie twarogu i hummusu sprawdzą się jako dodatek do różnego rodzaju przekąsek – w formie warzyw czy pieczywa. Sprawdź również zdrowe i naturalne zamienniki cukru które warto włączyć do swojej diety!