Dieta, ruch, regeneracja — połącz te trzy czynniki, aby osiągnąć sukces

Na zdrowe i aktywne życie decydujemy się z wielu indywidualnych powodów. Czasem skłaniają nas ku temu schorzenia, jakich nabawiliśmy się, żyjąc niezdrowo. Innym razem będzie to chęć przywrócenia dawnej zgrabnej sylwetki, którą straciliśmy przez osiadły tryb życia i niewłaściwą dietę. A może po prostu kieruje nami bliżej nieokreślony impuls, który sprawia, że wreszcie się nam chce.

Kiedy decydujemy się, żyć zdrowo i aktywnie naturalne jest wprowadzenie zmian do swojego codziennego funkcjonowania. Na szczęście nie są to zmiany trudne do zastosowania, choć czasem rewolucyjne, szczególnie jeśli do tej pory każdego dnia towarzyszyły nam fast foody, słodycze, kanapa i telewizor. Aby żyć zdrowo, potrzebujemy połączyć w naszym życiu trzy ważne składniki: dietę, ruch oraz odpowiednią regenerację. Jak więc to zrobić?

Dieta

Jedz pięć posiłków dziennie, tylko wtedy utrzymasz odpowiedni poziom insuliny we krwi. Dzięki temu unikniesz ataków wilczego apetytu wywołanych skokami glukozy. Znacznie łatwiej osiągnąć i utrzymać piękną sylwetkę, jeśli jesz regularnie, a nie pochłaniasz zawartość połowy lodówki na jedno posiedzenie. Ważne by Twoja dieta była odpowiednio skomponowana i zawierała różnorodne produkty niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Niech Twoja dieta będzie bogata w:

  • warzywa,
  • owoce,
  • produkty białkowe i pełnoziarniste,
  • chudy nabiał
  • tłuszcze roślinne.

Unikaj jednocześnie:

  • słodyczy,
  • produktów smażonych,
  • żywności przetworzonej
  • tłustego nabiału.

Taka dieta sprawi, że poczujesz się lekko i nie będziesz mieć problemów z żołądkiem. Ostatni posiłek spożywaj na dwie godziny przed snem, aby organizm miał jeszcze czas na jego strawienie. Absolutnie unikaj głodzenia się, ponieważ osiągniesz tym efekt odwrotny od zamierzonego. Osłabisz organizm, narazisz się na różnorakie schorzenia np. omdlenia, skoki ciśnienia, zaburzenia pracy mięśnia sercowego i prawdopodobnie po szybkiej utracie masy ciała zaliczysz efekt jo-jo. Nie warto. Lepiej jeść zdrowo i do swojego życia włączyć ruch.

Ruch

Rusz się z kanapy. To zdecydowanie najlepsza i najszybsza droga do zdrowia i zgrabnej sylwetki. Nie kieruj się obowiązującymi modami na określone sporty. Sprawdź różne dyscypliny i wybierz to, co naprawdę lubisz trenować, a nie to, co jest aktualnie trendy. Tylko wtedy treningi będą dla Ciebie przyjemnością i będziesz na nie wychodził z radością. W innym wypadku szybko się zniechęcisz i wrócisz na kanapę. Rusz się! Słońce za oknem i coraz dłuższe dni są do tego doskonałą okazją. Pozbądź się wymówek, że nie masz czasu, pół godziny dziennie znajdziesz. Najwyżej nie obejrzysz czegoś w telewizji. Twój organizm Ci za to podziękuje.

Regeneracja

Pamiętaj, aby po treningu uspokoić organizm za pomocą stretchingu. Dzięki niemu obniżysz temperaturę i rozciągniesz napięte oraz przykurczone wysiłkiem mięśnie. Przez co będą efektywnie działać podczas kolejnych ćwiczeń. A Ty unikniesz bolesnych kontuzji.

Poczujesz się lepiej, kiedy po porcji ćwiczeń weźmiesz ciepłą kąpiel, która przyniesie ulgę obolałym mięśniom oraz stawom. Możesz też wziąć naprzemienny prysznic przyspieszający regenerację mięśni i uelastyczniający naczynia krwionośne.

Bardzo ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu w trakcie oraz po wysiłku fizycznym. Możesz to robić z pomocą napojów izotonicznych oraz wody. Po treningu uzupełniaj płyny stopniowo, aby uniknąć problemów z nerkami. Możesz także skorzystać z basenu, sauny lub masażu, aby zregenerować organizm przed kolejnym wysiłkiem.

Najlepszą formą regeneracji jest jednak zwyczajny sen. W jego trakcie naprawiają się uszkodzone tkanki, a nasz organizm wraca do równowagi. Zadbaj więc o to, by był spokojny i odpowiednio długi.