Jak jeść zdrowo, aby być fit na wakacjach?

W trakcie wakacji jesteśmy narażeni na różnego rodzaju pokusy: tłuste potrawy, słodkości i alkohol. Jak jeść zdrowo na wakacjach, aby nie sprzeniewierzyć się swoim nawykom żywieniowym i utrzymać szczupłą sylwetkę, a przy tym zachować radość i cieszyć się urlopem?

Jak jeść na wakacjach? Kilka wskazówek

Starajmy się, aby nasza dieta na wakacjach była jak najbardziej zbliżona do zdrowych posiłków, które spożywamy na co dzień. Najczęściej na śniadaniu w hotelowej restauracji kuszą nas białe bułeczki, smażone kiełbaski, słodkie dżemy i kremy czekoladowe. Znacznie lepszym wyborem będzie jednak śniadanie składające się z ciemnego pieczywa z wędliną i warzywami, jajko, płatki owsiane z mlekiem lub jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców. Wystrzegamy się też popularnych serków topionych. Gdy przychodzi pora na obiad, wcale jedynym wyjściem nie jest sałatka lub same warzywa. Możemy wybrać mięsa gotowane, pieczone lub grillowane, ale unikamy smażonych. To samo dotyczy ryb. Omijamy również te mięsa i ryby, które są przyrządzone w ciężkich, tłustych sosach. Do tego możemy dobrać ryż, makaron lub ziemniaki, ale niech nie zajmują pół talerza. Zostawmy miejsce na większą porcję warzyw czy surówkę. Na deser najlepszy będzie owoc. Możemy też pozwolić sobie na kawałek ciasta lub lody bez zbędnych dodatków, takich jak polewy. W szczególności polecamy lekki owocowy sorbet, na bazie zmrożonego, naturalnego soku owocowego. Po słodkości najlepiej sięgnąć około 1 godziny po głównym posiłku. W fit diecie na wakacjach główne źródło cukru powinny jednak stanowić świeże owoce. W krajach o ciepłym klimacie są one słodsze i na pewno pozytywnie zaskoczy nas ich smak. W porze kolacji kierujemy się podobnymi zasadami, jak w czasie obiadu.

Dieta na wakacjach: co pić?

Nie zapomnijmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Podczas wakacji, kiedy panują bardzo wysokie temperatury, może to być szczególnie ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Oczywiście podstawą nawadniania jest duża ilość wody – może być z dodatkiem cytryny lub limonki. Zamiast różnego rodzaju napojów i soków z kartonów, które najczęściej są dosładzane, sięgamy po świeżo wyciskane soki owocowe czy warzywne. Jeżeli mamy ochotę na coś mocniejszego, wybieramy wino wytrawne lub półwytrawne, które ma mniej kalorii niż inne alkohole i ułatwia trawienia, albo szklaneczkę mocniejszego alkoholu z dużą ilością wody, lodu i cytryny. Będzie to znacznie lepszy wybór w diecie na wakacjach niż niezliczona ilość kolorowych drinków czy piwa.

Jak jeść fit na wakacjach, gdy nie mamy opcji all inclusive?

Jeżeli decydujemy się na ofertę bez pełnego wyżywienia lub sami organizujemy sobie wakacje, pamiętajmy o systematyczności w jedzeniu fit na wakacjach. Podstawa to śniadanie, obiad i kolacja. Świetnie jeśli mamy dostęp do kuchni, gdyż wówczas sami możemy zrobić zakupy i przygotować posiłek według zasad, którymi kierujemy się na co dzień. Natomiast kiedy stołujemy się w restauracjach, bazujemy na rybach i chudych mięsach z dodatkiem warzyw. Warto też wybrać się na targ, gdzie można kupić świeże warzywa, owoce, ryby i owoce morza oraz wiele innych zdrowych, lokalnych produktów. Można tam poczuć wyjątkowy klimat miejsca, w którym się znajdujemy, a poza tym przekonamy się, że produkty, które kupujemy na co dzień w supermarkecie potrafią smakować zupełnie inaczej.

Jeśli zastanawiasz się, jak jeść na wakacjach, pamiętaj, że stosowanie diety na wyjeździe jest trudne, ale odrobina silnej woli wystarczy, aby zdrowo się odżywiać i nie zniweczyć misternej pracy nad sylwetką. Dodatkowo warto wprowadzić odrobinę aktywności. Nie muszą to być zaplanowane i wyczerpujące treningi, ale na przykład pływanie i gra w piłkę plażową, długie spacery po plaży czy urokliwych zakątkach miasteczka. Pozwoli to cieszyć się nie tylko udanym urlopem, ale także pięknym ciałem.