Produkty bogate w magnez, potas i wapń

Do prawidłowego funkcjonowania organizm człowieka potrzebuje dużych wielocząsteczkowych związków takich jak białka, węglowodany, tłuszcze. Ponadto niezbędne są bardzo niewielkie cząsteczki – kationy i aniony pierwiastków takich jak wapń, magnez czy potas.

Co znajdziesz w artykule?

Źródło potasu, magnezu i wapnia

Wapń jest pierwiastkiem, który z wszystkich mikroelementów w największej ilości występuje w naszym organizmie. To właśnie wapń współtworzy prawidłową strukturę tkanki kostnej.  Wapń jest aktywatorem skurczu mięśni w przeciwieństwie do magnezu, który z kolei stymuluje ich relaksację. Istnieją również dowody wskazujące na to, że prawidłowa zawartość wapnia w diecie sprzyja odchudzaniu. Magnez, wapń i potas w jedzeniu wpływają na prawidłową pracę układu krążenia, przewodnictwo bodźców nerwowych oraz wspomaganie układu odpornościowego. Wspomniane pierwiastki, a także sód odgrywają znaczącą rolę w równowadze kwasowo-zasadowej organizmu. Podaż tych składników powinna być utrzymywana na odpowiednim poziomie, aby zapewnić płynom ustrojowym odpowiednie pH. Tylko w odpowiednim pH mogą w prawidłowy sposób przebiegać ważne dla funkcjonowania organizmu reakcje chemiczne. To właśnie produkty bogate w wapń, magnez, sód i potas noszą miano produktów zasadotwórczych. Potas bierze udział w transporcie składników odżywczych do komórek organizmu. Ten właśnie składnik mineralny ma decydujący wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową. Potas działa w sposób przeciwstawny do sodu, który zwiększa ciśnienie krwi.

W przypadku magnezu i wapnia niezwykle ważna jest ich podaż w diecie, ale i także zawartość substancji, które mogą wiązać te składniki w nieprzyswajalne kompleksy. Związki zwane fitynianami, oprócz wapnia i magnezu, wiążą także żelazo, mangan i cynk, a występują przede wszystkim w produktach zbożowych. Produkty takie jak szpinak, szczaw czy rabarbar zawierają kwas szczawiowy, który również ma zdolność łączenia się z wyżej wymienionymi składnikami w nieprzyswajalne kompleksy. Kawa i mocna herbata także wpływają na obniżenie przyswajalności ważnych dla nas składników mineralnych.

Jednak nie jesteśmy na straconej pozycji. Bardzo ważne jest, aby produkty, które zawierają kwas szczawiowy i fitynowy spożywać z produktami mlecznymi. Ilość wapnia w produktach spożywczych jest na tyle duża, że część można wpisać w koszty. Dzięki takiej strategii możemy np. cieszyć się wysoką zawartością luteiny poprawiającej wzrok ze szpinaku lub właściwościami kawy, która zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzhaimera.

Gdzie występuje najwięcej wapnia, magnezu i potasu?

  • Magnez w jedzeniu: kasza gryczana, groch, fasola, produkty z pełnego przemiału, otręby, kiełki zbóż, orzechy oraz banany;
  • Wapń w jedzeniu: sery, jogurty, kefiry, mleko, z produktów roślinnych – warzywa kapustne takie jak kapusta, brokuł, kalarepka, warzywa strączkowe;
  • Potas w jedzeniu: pomidory, ziemniaki, marchew, produkty zbożowe z pełnego przemiału.

Bardzo ważna jest odpowiednia podaż składników odżywczych. Za duża podaż niektórych składników mineralnych powoduje, że inne składniki wchłaniają się w mniejszej ilości. Tak na przykład jest z wapniem i fosforem. Za duża podaż fosforu zwiększa zapotrzebowanie na wapń. Takich relacji między składnikami mineralnymi jest bardzo wiele. Najlepiej więc zaufać specjalistom, którzy zapewnią optymalną podaż nie tylko składników mineralnych w diecie, ale i także wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Polecamy się.

Sprawdź także, na czym polega naturalne wzmocnienie żył poprzez zbilansowaną dietę!