Rola diety w chorobie Hashimoto

Choroby tarczycy stanowią obecnie powszechny problem zdrowotny, który w głównej mierze dotyka kobiety. Do tego grona zalicza się również choroby o podłożu autoimmunologicznym. Jedną z nich jest Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy prowadzące do jej niewydolności i spadku produkowanych przez nią hormonów. Warto mieć na uwadze, że odpowiednio wdrożona farmakoterapia to najważniejszy element leczenia, jednak nie bez znaczenia jest również prawidłowo ułożony jadłospis. Dowiedz się, jaka jest rola diety w chorobie Hashimoto i jaki wpływ na tę jednostkę chorobą może mieć to, co jemy. 

Dieta a Hashimoto

W przypadku zdecydowanej większości pacjentów chorujących na przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy podstawowym elementem leczenia jest odpowiednio dobrana farmakoterapia, której celem jest wyrównanie brakujących hormonów tarczycy, a także zbilansowana dieta, ułożona z myślą o tym, aby dostarczać niezbędnych składników odżywczych wykorzystywanych do syntezy hormonów gruczołu tarczowego, przy jednoczesnym unikaniu produktów mogących zaburzyć cały proces. 

W celu poprawy stanu zdrowia pacjentów borykających się z tą przypadłością duży nacisk kładzie się na leczenie, polegające na zażywaniu preparatów zawierających lewotyroksynę, czyli syntetyczny hormon tarczycy. Niebagatelną rolę w leczeniu choroby Hashimoto odgrywa pełnowartościowa dieta, ułożona z myślą o tej jednostce chorobowej. Dlaczego to takie istotne? W czasie obserwacji pacjentów zauważono istotny wpływ diety zarówno w powstawaniu, jak i przebiegu choroby Hashimoto. Kolejne badania pozwoliły rzucić światło na nowe zagadnienie związane z kwestią żywienia u osób chorujących na schorzenia tarczycy. Jaki z tego wniosek? Niemal 20% trójjodotyroniny (hormon T3) przekształca się z tyroksyny (T4) w jelicie. To odkrycie umożliwiło dojście do wniosku, jak duży wpływ na funkcjonowanie tarczycy ma flora bakteryjna i stan jelit. 

Jaka jest rola diety w leczeniu Hashimoto? 

Leczenie farmakologiczne stanowi najważniejszy element leczenia chorób tarczycy. Coraz więcej mówi się jednak o tym, że odpowiednio wdrożona dieta może pozytywnie oddziaływać na pracę tego narządu i regulacje hormonów tarczycowych. Należy pamiętać o tym, że narządy i gruczoły najlepiej pracują w momencie, kiedy ich stan odżywienia w organizmie jest prawidłowy. Rola diety w Hashimoto jest więc kluczowa i może przyczynić się do poprawy wyników poszczególnych badań i do lepszego samopoczucia. 

Warto mieć również na uwadze, że wprowadzenie odpowiedniej diety to część składowa holistycznego podejścia w leczeniu Hashimoto. Celem zwiększenia skuteczności farmakoterapii jest zmodyfikowanie nawyków żywieniowych i zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie organizmu – zarówno w kontekście żywienia, jak i aktywności fizycznej czy samopoczucia. Dieta w leczeniu Hashimoto powinna być przeciwzapalna, dlatego niezwykle istotne jest jej dobranie do kondycji zdrowotnej pacjenta. W tym wypadku kluczowa może okazać się również diagnostyka alergii i nietolerancji pokarmowych, które mogą nasilać objawy i negatywnie wpływać na pracę tarczycy. 

Zalecenia żywieniowe dla osób z Hashimoto

  • 5 zbilansowanych posiłków – ważne jest, aby spożywać posiłki w równych odstępach czasowych około 3-4 godzin.
  • Nawodnienie – woda mineralna pita w ilości co najmniej 1.5 lita dziennie jako element wspomagający wszystkie procesy metaboliczne.
  • Warto korzystać z nieprzetworzonych, wysokiej jakości produktów.
  • Ze względu na towarzyszące Hashimoto problemy z gospodarką węglowodanową ograniczamy produkty o wysokim indeksie glikemicznym.
  • Pamiętamy o błonniku – przy spowolnionym metabolizmie odpowiednia ilość błonnika to bardzo ważny aspekt zdrowej diety. Jego źródłem są nieoczyszczone produkty zbożowe, warzywa i owoce.
  • Pamiętajmy o zdrowych tłuszczach– Kwasy Omega-3 działają przeciwzapalnie. Włącz od diety takie ryby jak: łosoś, pstrąg, makrela przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Dobrym źródłem omega 3 może być również olej lniany.
  • Goitrogeny- warzywa wolotwórcze (m. in. kapusta, kapusty, brokuł kalafior, brukselka, jarmuż szpinak ) można spożywać po obróbce termicznej, która powoduje obniżenie niepożądanych substancji w danym produkcie. 
  • Nadwrażliwość na gluten występuje u osób z chorobami tarczycy częściej niż u osób zdrowych. Eliminacja tych produktów powinna być potwierdzona diagnozą oraz skonsultowana z dietetykiem i lekarzem, ponieważ mimo potencjalnej szkodliwości glutenu, to właśnie produkty zbożowe z tym składnikiem stanowią źródło wielu witamin i składników mineralnych oraz białka. Źródłem glutenu są produkty zbożowe takie jak m.in. pszenica, żyto, jęczmień i mogą one występować w wielu produktach, nie tylko piekarniczych.
  • Suplementacja – w przebiegu Hashimoto może wystąpić konieczność podaży selenu, witaminy D, cynku jodu. Należy ją przedyskutować z lekarzem prowadzącym.

Leczenie choroby Hashimoto wymaga regularnych konsultacji lekarskich. Odpowiednio wdrożona farmakoterapia i okresowe badania laboratoryjne powinny stanowić element długotrwałej opieki endykronologicznej. Nie bez znaczenia jest również kwestia związana z odżywianiem i wyrównaniem wszelkich niedoborów. Jedno jest pewne, dieta a Hashimoto to zagadnienie, którego nie warto bagatelizować, bowiem racjonalne żywienie jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. 

Na naszym blogu znajdziesz również artykuł na temat tego,  czym jest dieta przeciwzapalna i jak prawidłowo ją skomponować, co może mieć kluczowe znaczenie w kontekście leczenia choroby Hashimoto.