Bretarianizm – czym jest? Poznaj zdanie dietetyka

Czy życie bez jedzenia i picia jest w ogóle możliwe? Istnieje szereg badań naukowych, który neguje tę tezę. Eksperci zgodnie potwierdzają, że długotrwała rezygnacja z jedzenia i picia nie jest zdrowa dla organizmu i może powodować szereg niebezpiecznych skutków. W ostatnim czasie dużo mówi się na temat bretarianizmu, czyli zaprzestania jedzenia i picia. Pytanie nasuwa się samo: czym właściwie jest bretarianizm? Niezdrową dietą czy ideologią, a może jednym i drugim? Sprawdź to!

Co znajdziesz w artykule?

Co to jest bretarianizm?

Bretarianizm to koncepcja filozoficzna i styl życia, który charakteryzuje się całkowitą rezygnacją z jedzenia i picia. Potocznie mówi się, że jest to żywienie powietrzem, światłem i energią słoneczną. Droga do bretarianizmu polega na stopniowym przejściu na wegetarianizm, następnie weganizm, w kolejnym etapie na spożywaniu jedynie płynów, a ostatecznie wyeliminowaniu posiłków i napojów z diety. Bretarianizm opiera się więc na filozofii, że wszystkie niezbędne do życia składniki odżywcze znajdują się w powietrzu, a jedzenie i picie traktują jako pewnego rodzaju uzależnienie, z którym należy walczyć.

Bretarianie twierdzą, że najważniejsza jest równowaga wewnętrzna, którą zdobywa się za pomocą medytacji, jogi, ćwiczeń fizycznych czy silnej woli. Osoby rezygnujące z całkowitego jedzenia i picia twierdzą, że ta decyzja niesie za sobą wiele korzyści. Bretarianie uważają, że stosowanie się do zasad powyższej filozofii wpływa na oszczędność czasu, jak i pieniędzy ze względu na brak konieczności robienia zakupów spożywczych. Na tym nie koniec, wyznawcy tej filozofii uważają również, że całkowita rezygnacja z jedzenia wpływa na lepsze samopoczucie, szybszą regenerację organizmu, większą ilość energii, a także pozwala usunąć toksyny z organizmu.

Czym skutkuje bretarianizm?

Życie bez jedzenia i picia na dłuższą metę nie jest możliwe. Nawet niskoenergetyczne diety eliminacyjne są wycieńczające dla organizmu, dlatego całkowita rezygnacja z posiłków i napojów mogłaby się skończyć tragicznie. Wskutek długotrwałego głodzenia dochodzi do szybkiego zużycia zapasu węglowodanów, utraty elektrolitów i spowolnienia przemiany materii. Jak wiadomo, to właśnie jedzenie dostarcza niezbędnej energii, a także ma wpływ na regulację procesów zachodzących w organizmie. Głodówka może więc powodować objawy takie jak: uczucie chronicznego zmęczenia, zaburzenia trawienia, kręcenie w głowie, omdlenia, bóle głowy, mdłości, a brak spożywania posiłków i napojów przez dłuższy czas może prowadzić do wycieńczenia organizmu i hospitalizacji. Czy bretarianizm udowodniono naukowo? Odpowiedź brzmi: NIE. Warto mieć na uwadze, że ten trend określany jest przez środowisko naukowe jako szkodliwy i niebezpieczny dla życia i zdrowia.

Opinia dietetyka na temat bretarianizmu

Jako specjaliści w dziedzinie żywienia stanowczo nie polecamy tej filozofii i stylu życia. Należy pamiętać o tym, że człowiek nie jest w stanie żywić się niczym innym niż pokarmem, a energia z powietrza czy słońca nie zapewnia żadnych właściwości odżywczych. Do prawidłowej pracy organizmu i dobrego samopoczucia człowiek potrzebuje pełnowartościowej i racjonalnej diety opartej na zasadach zdrowego odżywiania. Dostarczanie organizmowi białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin i składników mineralnych wraz z pożywieniem to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto być świadomym tego, że człowiek bez jedzenia jest w stanie przeżyć zaledwie kilka tygodni, a bez picia kilka dni. Pokarm jest potrzebny do tego, aby podtrzymywać podstawowe funkcje życiowe, dlatego głodówkom i założeniem bretarianizmu mówimy stanowcze nie.

Poznaj również 10 kroków zdrowego odżywiania i zobacz, jak wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe!