Pomysły na fit kolację: dietetyczne szaszłyki z piekarnika #4

Pomysły na fit kolację: dietetyczne szaszłyki z piekarnika #4

Prosty przepis na dietetyczne szaszłyki z piekarnika

Tym razem mamy dla Was przepis na dietetyczne szaszłyki. Są bardzo proste do zrobienia, a przede wszystkim - lekkie i zdrowe. Świetnie pasują na fit kolację!

Przygotujcie: - ok. 100g fileta z kurczaka, - po pół papryki: czerwonej i żółtej, - pół cebuli, - pół małej cukinii, - przyprawy: sól, pieprz, papryka ostra, curry, - patyczki do szaszłyków.

Sposób przygotowania

Kurczaka myjemy i kroimy na małe kawałki, następnie przyprawiamy. Paprykę i cukinię kroimy podobnie, a cebulę w prążki. Następnie nadziewamy wszystkie składniki na patyczki. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez ok. pół godziny.

Smacznego!

Sprawdź również inne przepisy na dietetyczne kolacje, np. wegańskie leczo oraz krem z dyni.

Jeśli chciałbyś otrzymywać na co dzień smaczne wegetariańskie posiłki, zapoznaj się z naszą ofertą Be Diet Vege. To opcja dla osób, które nie spożywają mięsa i ryb, ale akceptują produkty mleczne, jaja i miód.



Rodzaje kasz i ich wartości odżywcze

Rodzaje kasz i ich wartości odżywcze

Kipi kasza, kipi groch.
Lepsza kasza niż ten groch.
Bo od grochu boli brzuch,
A od kaszy człowiek zdrów.

Na pewno większość zna tę rymowankę Jana Brzechwy. Może groch jest tu potraktowany trochę zbyt surowo, ale z wątkiem kaszy nie można się nie zgodzić.

Wyjątkowa wartość odżywcza kasz

Kasza to produkt pozyskiwany z ziaren zbóż z pozostawioną lub oczyszczoną łuską nasienną, dodatkowo może być rozdrobniona. Od rodzaju zboża i sposobu przetworzenia zależy wartość odżywcza poszczególnych rodzajów kasz. Jako najbogatsze odżywczo uważa się te rodzaje kasz z pełnego ziarna.

W ostatnich latach kasze wracają do łask i coraz częściej trafiają do codziennego jadłospisu. Co ma związek z coraz bardziej rozwijającymi się trendami żywności prozdrowotnej oraz powrotów do żywności lokalnej i tradycyjnej. Kasza została uznana nawet jako jeden z głównych trendów kulinarnych 2014 roku.

Medycyna chińska określa kasze jako produkty rozgrzewające, zapewniające ”ciepło” żołądka, które właściwości szczególnie warto wykorzystać w okresie jesienno-zimowych chłodów.

Chcesz na dzień otrzymywać ciepłe, pożywne posiłki? Zapisz się na Be Diet Catering! Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Rodzaje kasz i ich właściwości

Do głównych rodzajów kasz zaliczmy:

  • jęczmienną
  • jaglaną ( z ziarna prosa)
  • manną, bulgur i kuskus ( z ziarna pszenicy)
  • kukurydzianą

Warto tu zaznaczyć, że do tego zbioru często dołącza się rodzaje kasz z tzw. pseudozbóż, czyli rośliny niebędące zbożami, ale je przypominającymi, o podobnych właściwościach, które wykorzystuje się w tożsamy sposób co zboża.

Należy tu wymienić głównie:

  • kaszę gryczaną
  • amarantus
  • komosę ryżową

Kasza jęczmienna: wartości odżywcze

Kasza jęczmienna jest bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który pozytywnie wpływa na regulowanie przemiany materii. Szczególnie warto zwrócić tu uwagę na rozpuszczalną frakcję błonnika – beta-glukan – który ma zdolność wiązania kwasów żółciowych i zmniejsza wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym. Powinny na to zwrócić uwagę szczególnie osoby z zaburzeniami lipidowymi. Dzięki swoim właściwościom produkty bogate w betaglukan są szczególnie polecane osobom redukującym masę ciała. Kasza jęczmienna jest też dobrym źródłem potasu i żelaza, na co powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby będące na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Kasza jęczmienna zawiera gluten, jest zatem przeciwwskazana osobom z nietolerancję glutenu i celiakią.

Na rynku ten rodzaj kaszy jęczmienną można spotkać jako pęczak (całe, wypolerowane ziarno), kaszę perłową/mazurską (cięte ziarno, wypolerowane), kaszę wiejską (cięte ziarno, niepolerowane).

Kasza jaglana: wartości odżywcze

Kasza jaglana, pozyskiwana z ziarna prosa, swoją wysoką wartość odżywczą zawdzięcza głównie dużej zawartości białka, na co powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby, które zrezygnowały w swojej diecie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Dzięki zawartości lecytyny, kasza jaglana znakomicie wpływa na poprawienie funkcjonowania całego układu nerwowego oraz krwionośnego. Warto też wspomnieć, że ma pozytywny wpływ na profil lipidowy oraz przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstania zakrzepów. Kasza jaglana zawiera dość dużo cynku, żelaza i krzemu, co pozytywnie wpływa na układ odpornościowy organizmu oraz na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.

Kasza jaglana nie zawiera glutenu. Powinna być nieodłącznym elementem w każdej diecie bezglutenowej.

Kuskus i kasza manna: wartości odżywcze

Kasza manna i kuskus to kasze z ziaren pszenicy. Są lekkostrawne, z powodzeniem mogą być elementem diety małych dzieci i osób z problemami związanymi z prawidłowym funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Są dobry źródłem jodu.

Uwagę sportowców powinien zwrócić zwłaszcza kuskus – zawiera niewielką ilość błonnika pokarmowego, znakomicie sprawdzi się jako źródło węglowodanów w posiłkach przedtreningowych, ponieważ nie będzie obciążał przewodu pokarmowego przed ćwiczeniami.

Obie kasze pozyskiwane są z ziarna pszenicy. Kaszę manną pozyskuje się ze zwyczajnej pszenicy. Z kolei pojedyncze ziarenka kaszy kuskus zrobione są z mielonej pszenicy twardej, z dodatkiem solonej wody, którą miesza się aż do powstania kaszki, a następnie obgotowuje i studzi. Są to kasze lekkostrawne, dlatego nadają się dla małych dzieci oraz osób z problemami trawiennymi. Podkreśla się także, że są dobrym źródłem jodu. Obie kasze zawierają gluten.

Kasza bulgur: wartości odżywcze

Kasza Bulgur jest również pozyskiwana z pszenicy. Sposób wytwarzania sprawia, że charakteryzuje się ona niskim indeksem glikemiczym, co powinno być wykorzystane przez osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej czy redukujących masę ciała. Znaczna zawartość błonnika oraz białka sprawia, że dość szybko odczuwana jest sytość i łatwiej kontrolować porcje spożywanych pokarmów. Jest też dobrym źródłem potasu, magnezu, żelaza i kwasu foliowego, na co powinny zwrócić uwagę np. kobiety w ciąży, czy osoby z niedokrwistościami.

Ten rodzaj kaszy również zawiera gluten.

Kasza kukurydziana: wartości odżywcze

Kasza kukurydziana jest chyba najbardziej znanym rodzajem kasz bezglutenowych. Niewielka zawartość błonnika powoduje, ze jest to produkt lekkostrawny, po który warto sięgnąć w przypadku konieczności stosowania diet ubogoresztkowych, niedrażniących przewodu pokarmowego.

Artykuł napisany przez dietetyk Eat Zone

Maria Kuzia

Sprawdź także nasze przepisy z wykorzystaniem kaszy, np. na budyń z kaszy jaglanej.


Kotleciki z ciecierzycy – przepis

Kotleciki z ciecierzycy - przepis

Dbacie o wysoką ilość białka w codziennej diecie? A może jesteście wegetarianami? W takim razie wypróbujcie poniższy przepis na kotlety z ciecierzycy.

Jak zrobić kotlety z ciecierzycy?

Do przygotowania kotlecików z ciecierzycy potrzebujecie:

  • 1 szklankę ciecierzycy,
  • białko z jajka,
  • jedną cebulę,
  • 2 ząbki czosnku,
  • świeżą natkę pietruszki,
  • sól, pieprz czarny, paprykę ostrą, lubczyk, kminek,
  • czerwone curry w proszku bez cukru,
  • odrobinę sosu sojowego bez cukru.

Przygotowanie kotletów z ciecierzycy rozpoczynamy od tego, że ciecierzycę opłukujemy, zalewamy zimą wodą i zostawiamy do napęcznienia na ok. 9 godz. Następnie odsączamy ją z wody i blendujemy razem ze wszystkimi składnikami. Formujemy niewielkie kotleciki. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 185°C z termoobiegiem po 17 minut z każdej ze stron na jasnozłoty kolor. Podajemy z ulubioną sałatką i sosem jogurtowo-czosnkowym.

Smacznego! 

Sprawdź także inne zdrowe przepisy dostępne na naszej stronie, np. na deser śliwkowo-czekoladowy czy zdrowe posiłki z grilla.

Jeśli należysz do tej grupy osób nie jedzących mięsa i ryb, zobacz naszą ofertę - Be Diet Vege - catering pudełkowy dla wegetarian.



Motywacja do odchudzania – podstawowe zasady

Motywacja do odchudzania – podstawowe zasady

Jedzenie stanowi nieodłączny element naszego życia. Dzięki niemu żyjemy, możemy się rozwijać i zachowujemy zdrowie, jednak coraz częściej to, co pozwala nam żyć, w nadmiarze nasze życie i zdrowie niszczy, powodując konsekwentne przybieranie na wadze. Dlaczego tak się dzieje?

Do psychologicznych powodów nadwagi należą m.in.:

  • Przyjemne skojarzenia związane z jedzeniem Niestety od najmłodszego okresu naszego życia jedzenie kojarzy się nam z czymś miłym. Już maluch przystawiany do piersi matki czuje się bezpiecznie i posiłek nieodłącznie wiąże sobie z przyjemnością. Później nie jest lepiej. Przyjęcia, spotkania towarzyskie czy nawet wyjście do kina bardzo często automatycznie sprawia, że coś jemy. Łatwo stracić nad tym kontrolę.
  • Małe niezdrowe nawyki Często nawet nie jesteśmy świadomi, jak nasze codzienne z pozoru nic nieznaczące wybory rujnują nam zdrowie i sylwetkę. Kto z nas nie ma na sumieniu nie zjedzonego śniadania, podjadania między posiłkami, jedzenia przekąsek i fast foodów zamiast czegoś wartościowego czy opuszczania posiłków? Warto pamiętać, że czasem mała zmiana może przynieść wielki efekt.
  • Zajadanie stresu Długotrwały stres sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak z powodu wydzielania nadmiernej ilości kortyzolu. Wciąż zdenerwowany organizm z dnia na dzień jest coraz bardziej wyczerpany, co w konsekwencji prowadzi do uczucia ogromnego głodu i pojawia się znajome zajadanie stresu. I to najlepiej czymś, co dodatkowo pobudzi wytwarzanie endorfin, czyli czymś słodkim. Stąd już prosta droga do nadprogramowych kilogramów.

Podejmujemy decyzję o odchudzaniu, chcemy zmienić swoje nawyki i swoje życie. Jak jednak tego dokonać, kiedy pokusy czają się na każdym kroku? Jak utrzymać motywację w odchudzaniu przez długi czas? Jak sobie pomóc?

Motywacje do odchudzania: jakie są?

Dlaczego chcę schudnąć?

Najważniejszym pytaniem, na jakie należy sobie na samym początku odpowiedzieć, jest: dlaczego chcę schudnąć? Powodów będzie tak wiele, jak odchudzających się osób. Często będzie chodziło o wygląd, poprawienie samooceny czy pojawiające się problemy zdrowotne. Ważne, by wypisać sobie wszystkie te powody. Im ich więcej tym dla nas lepiej. Odchudzajmy się dla siebie, nie dla innych, tylko wtedy uda się nam utrzymać motywację do odchudzania.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy Twoja waga jest prawidłowa, pomoże Ci to wyliczyć nasz kalkulator BMI. Dowiedz się, czy i ile powinnaś schudnąć?

Jaki mam cel?

Określenie atrakcyjnego i co ważne realnego celu sprawia, że wiemy, do czego dążymy i jaka nagroda czeka nas na końcu. Ważne jest, by rozsądnie zaplanować odchudzanie w czasie, dzieląc cel na mniejsze etapy. Jeśli etap uda się zakończyć pomyślnie, nagrodźmy się czymś co lubimy. Nieważne co to będzie (oczywiście nie może być to jedzenie) ważne, żeby sprawiło nam radość. Dzięki temu małymi krokami będziemy w stanie osiągnąć każdy rozsądny cel, jaki sobie postawimy. Ważne jest także, aby możliwie często wyobrażać sobie, jak będziemy się czuć, kiedy osiągniemy nasze zamierzenia? To poczucie szczęścia, jakie będzie nam wtedy towarzyszyć, przełoży się na nasz zapał do działania i sprawi, że będzie nam łatwiej pokonywać przeszkody. To doskonała motywacja do schudnięcia jeszcze bardziej!

Co może mi przeszkodzić?

Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie ewentualnych przeszkód, jakie mogą się pojawić na naszej drodze do upragnionego celu. Ktoś mógłby zapytać, po co od razu zakładać, że przeszkody się pojawią? Może lepiej założyć, że ich nie będzie? Tyle że przeszkody na pewno się pojawią. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Potwierdzi to każdy, kto kiedykolwiek się odchudzał. Dlatego tak ważne jest to, by z wyprzedzeniem sobie je uświadomić i się na nie przygotować. Jeśli będziemy mieć gotowe rozwiązania, to łatwiej nam będzie sobie poradzić z przeciwnościami i konsekwentnie dążyć do upragnionego celu.

Skąd wziąć motywację do odchudzania? Inne sposoby

  • Grupa wsparcia: Grupa w procesie odchudzania może mieć zbawienny wpływ na jego przebieg. Wzajemne motywowanie się sukcesami sprawi, że łatwiej nam będzie poradzić sobie w obliczu ewentualnego kryzysu. Poza tym dobrze wiedzieć, że ktoś nas rozumie, ponieważ przechodzi przez to samo. Podobnie sprawa ma się w przypadku grupy wspólnie ćwiczącej.
  • Kalendarz sukcesów: Codzienne zapisywanie sobie swoich osiągnięć, jeśli chodzi o dietę, ćwiczenia czy ruch na świeżym powietrzu zmotywuje nas do dalszej pracy. Taka wizualna rozpiska tego, co już udało się nam osiągnąć, sprawi, że poczujemy dumę i potrzebę kontynuowania swojego planu aż do upragnionego celu.

Dieta antystresowa – na co zwracać uwagę?

Dieta antystresowa – na co zwracać uwagę?

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Jednak zdarzają się sytuacje w naszym życiu, kiedy tego stresu jest znacznie więcej. Badania pokazują, że najczęściej stresujemy się pracą, a zaraz po niej naszymi finansami oraz zdrowiem. Stres stanowi biologiczną odpowiedź naszego organizmu na wymagania, jakie sobie stawiamy lub jakie stawia nam świat.

Podczas stresu w naszym organizmie zachodzi wiele reakcji tj. znaczne przyspieszenie akcji serca, zwiększenie poziomu cukru we krwi, wzrost ciśnienia, produkowane są wolne rodniki. Reakcje te często powtarzane mogą doprowadzić nas do wielu nieprzyjemnych konsekwencji w postaci chorób.

Jak więc sobie pomóc? Jak złagodzić skutki długotrwałego stresu? Odpowiedź jest prosta: stosując odpowiednią dietę. Taką, która zapewni nam odpowiednie składniki podnoszące poziom hormonu szczęścia, czyli serotoniny i zwiększy naszą odporność. A jednocześnie obniży poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu.

Polecamy naszą Dietę Be Diet Optimal, która została skomponowana przez doświadczonych dietetyków klinicznych. Dzięki temu możesz być pewien, że dostarczasz do swojego organizmu to, czego najbardziej potrzebuje.

 

Hormony stresu

Stres to nie tylko emocje, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Jest on także dla organizmu nadmiernym wysiłkiem fizycznym stymulującym wydzielanie dwóch hormonów stresu: adrenaliny oraz kortyzolu. Organizm odczytuje to jako sytuację zagrożenia, przez co przejściowo wzrasta nasza wydolność fizyczna, umysłowa oraz jesteśmy mniej wrażliwi na ból. Jednak jeśli jesteśmy w stresie praktycznie stale, to nasz organizm traci swoje zdolności do tego, aby nas przed nim bronić. A my zaczynamy czuć wyczerpanie i permanentne zmęczenie. Dodatkowo tzw. stres oksydacyjny zwany inaczej stresem tlenowym powoduje nadmierne powstawanie wolnych rodników, co może powodować miażdżyce, raka oraz przyczynia się do przedwczesnego starzenia.

 

Jak dieta można wpłynąć na stres?

Na szczęście komponując nasz codzienny jadłospis, możemy zadbać o to, by zawierał on składniki łagodzące skutki stresu, poprawiające nie tylko nasze samopoczucie, ale i zdrowie nadszarpnięte nerwami.

 

Optymalna dieta antystresowa:

  • wspomaga układ nerwowy,
  • łagodzi objawy lęku oraz niepokoju,
  • zmniejsza poziom kortyzolu oraz adrenaliny,
  • znacząco podnosi poziom serotoniny – która nas uspokaja i działa antydepresyjnie,
  • obniża ciśnienie naszej krwi,
  • wspomaga układ odpornościowy,
  • wpływa na ogólne rozluźnienie mięśni.

 

Składniki antystresowe i ich źródła

Wiemy, już jak powinna działać dieta na stres. Przyjrzyjmy się więc teraz temu, jakich składników potrzebujemy, aby takie efekty osiągnąć? No i najważniejsze – gdzie je znaleźć?

 

Witamina B

Każda z grupy witamin B będzie skutecznie wzmacniać nasz układ nerwowy. Dlatego tak ważne jest, by nigdy nie brakowało ich w naszej diecie. Witamina B1 wpływa na regularny wzrost komórek nerwowych, ponadto wycisza i skutecznie zapobiega depresji oraz jej nawrotom. Znajdziemy ją w pestkach słonecznika, fasoli oraz wszelkiego rodzaju kaszach. Witamina B2 doda nam tak potrzebnej w stresie energii. Jej źródłem są brokuły, awokado, kapusta oraz razowe pieczywo. Witamina B6 bierze czynny udział w syntezie serotoniny, przez co łagodzi stany lękowe, wspomaga też wchłanianie magnezu. Szukajmy jej w rybach, wołowinie oraz drobiu.

 

Magnez

Stabilizuje pracę mózgu oraz całego układu nerwowego. To dzięki niemu myślimy szybko oraz sprawnie łączymy fakty. Poprawia naszą pamięć oraz uspokaja myśli. Jego bogatym źródłem są orzechy, szpinak, groch, banany, zielone warzywa, produkty zbożowe, żółty ser, czekolada. Magnez zdecydowanie najlepiej wchłania się w towarzystwie witaminy B6 oraz wapnia.

 

Wapń

Kiedy w naszym organizmie brakuje wapnia, nasze komórki nerwowe są nadwrażliwe. Wapń reguluje nerwy i sprawia, że jesteśmy odporni na stres. Wpływa także na poziom żeńskich hormonów, co przekłada się na kobiece samopoczucie i stan psychiczny. Możemy zaburzyć jego przyswajanie, jeśli spożywamy zbyt dużo białka, kofeiny oraz alkoholu. Gdzie znajdziemy wapń? W mleku, nabiale, serach ponadto w sardynkach, fasoli, soi oraz brokułach.

 

Flawonoidy

To one nadają roślinom piękny kolor. Flawonoidy chronią także nasze komórki przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Wykazują wpływ zarówno na nasz obwodowy, jak i ośrodkowy układ nerwowy. Najwięcej flawonoidów znajdziemy w świeżych warzywach oraz owocach. Szukajmy ich w ogórkach, papryce, selerze naciowym, cykorii, kapuście, cebuli, winogronach, bananach, pomarańczach, grejpfrutach, mandarynkach oraz naszych poczciwych jabłkach.

 

Cynk

Dzięki niemu produkowane są ważne dla naszego zdrowia enzymy oraz hormony, w tym także te, które kontrolują nasz układ nerwowy. Cynk wzmacnia system nerwowy, przez co pomaga nam radzić sobie w sytuacjach stresowych, wpływając także na czynność mózgu. Źródłem cynku są wszelkiego owoce morza, chude mięso drobiowe, podroby, kiełki pszenicy, groch, fasola, chleb pszenny oraz pełnoziarnisty.

 

Tryptofan

Pod tą obco brzmiącą dla większości z nas nazwą kryje się aminokwas niezbędny do produkcji neuroprzekaźników: melatoniny oraz serotoniny. Pełnią one niezwykle ważną funkcję w kontroli naszego nastroju oraz spokojnym śnie. Organizm ludzki sam nie potrafi wytworzyć tryptofanu. Dlatego konieczne jest dostarczanie go w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem. Znajdziemy go w rybach morskich (najwięcej jest go w halibucie), orzechach, pestkach dyni oraz słonecznika, jajkach, bananach, awokado, mleku, serach różnego rodzaju, kiełkach soi, kakao, fasoli, płatkach śniadaniowych oraz chudym mięsie.

 

Węglowodany złożone

Dzięki ich stopniowemu uwalnianiu do krwi organizm jest w stanie utrzymać optymalne stężenie glukozy. A to w konsekwencji sprawia, że nasz mózg produkuje niezbędną ilość serotoniny, która znacząco poprawia nam nastrój i uspokaja skołatane nerwy. Bogactwo węglowodanów złożonych znajdziemy we wszelkiego rodzaju produktach pełnoziarnistych oraz ziemniakach i fasoli.

 

Inne skuteczne sposoby zwalczania stresu

Oprócz urozmaiconej diety bogatej w składniki pomagające zwalczyć przykre skutki stresu możemy pomóc sobie także innymi sposobami:

  • aktywność fizyczna - wybierzmy sport, który sprawia nam radość i uprawiajmy go regularnie
  • joga, ćwiczenia relaksacyjne oraz oddechowe - pomogą nam skutecznie się wyciszyć, obniżyć poziom napięcia, oraz lęku towarzyszący permanentnemu stresowi
  • napary z ziół - rumianek, mięta, melisa, żeń-szeń, waleriana czy lukrecja pozwolą nam uspokoić myśli
  • leki uspokajające - ale tylko te na bazie wyciągów z ziół, im mniej chemii w naszym życiu, tym dla nas lepiej
  • rzucenie palenia oraz ograniczenie alkoholu
  • ograniczenie kawy - kofeina może niestety potęgować niepokój towarzyszący sytuacjom stresowym, powodować bezsenność, oraz kołatanie serca, a wypijana w dużych ilościach wypłukuje magnez z naszego organizmu co skutkować może nasileniem stresu oraz bolesnymi skurczami, które nawiedzają nas szczególnie nocą
  • stosowanie probiotyków -zarówno tych naturalnych jak cebula oraz czosnek, jak i tych w postaci preparatów, które możemy znaleźć w aptekach, przyczynią się one skutecznie do wzmocnienia nadszarpniętej stresem odporności.

Dowiedz się również, co jeść by usprawnić pracę mózgu. Zapraszamy na bloga!


Pomysły na fit kolację #3

Pomysły na fit kolację #3

Brakuje Wam pomysłu na kolację, ale nie macie zbyt dużo czasu? Mamy dla Was bardzo prostą i szybką propozycję - dietetyczny omlet.

Przygotujcie: - 3 białka, - jedno żółtko, - dwie łyżki mleka, - 2 łyżki szczypiorku, - kawałek pomidora, żółtej i zielonej papryki, czerwonej cebuli, - sól, paprykę słodką i pieprz ziołowy do smaku.

Jajka solimy, doprawiamy pieprzem i słodką papryką. Następnie mieszamy z mlekiem i smażymy na dobrze rozgrzanej patelni ceramicznej z minimalną ilością tłuszczu, np. olejem rzepakowym.

Omlet podajemy z pokrojonymi warzywami i szczypiorkiem.

Smacznego!

Jeśli chcesz wypróbować nasz smaczny catering, przeczytaj o ofercie Be Diet Optimal. To zrównoważona dieta, zawierająca pełen zestaw produktów niezbędnych dla Twojego zdrowia.



Najpierw masa, potem masa — czyli jak nie przesadzić na siłowni?

Najpierw masa, potem masa — czyli jak nie przesadzić na siłowni?

Ruch jest absolutnie konieczny dla naszego zdrowia. Ma także zbawienny wpływ na naszą sylwetkę. Dlatego też jasne i zrozumiałe jest, że kiedy chcemy schudnąć, musimy się ruszać. Najlepiej ćwiczyć regularnie kilka razy w tygodniu wybierając dyscyplinę sportu, którą lubimy. Tylko wtedy mamy szansę na sukces. W innym wypadku szybko stracimy zapał do ćwiczeń i zaczniemy ich unikać. Niezależnie jaki rodzaj aktywności fizycznej wybierzemy, warto to robić mądrze, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.

 

Kiedy ruch może szkodzić?

Jeśli nieodpowiednio dobierzemy sobie zestaw ćwiczeń i np. zamiast spalać tkankę tłuszczową, od razu weźmiemy się za budowanie masy mięśniowej. Takie postępowanie jest nierozsądne, bo w konsekwencji sprawi, że nie schudniemy, a tylko zyskamy na szerokości i będziemy wyglądać jak napompowany balon. Wzrośnie też nasza podatność na kontuzje. W takiej sytuacji może się pojawić złe samopoczucie, ponieważ efekty naszych działań nie będą zadowalające. A my zaczniemy ćwiczyć więcej i więcej, bo przecież efekty w końcu muszą się pojawić. Nie tędy droga. Warto więc od początku trenować mądrze, najlepiej pod okiem fachowca w danej dyscyplinie, aby nabrać zdrowych nawyków i ćwiczyć poprawnie technicznie i z rozsądkiem.

 

Kiedy stawiamy poprzeczkę zbyt wysoko

Nie tylko nieprawidłowy trening może nam zaszkodzić. Możemy trenować poprawnie tylko zwyczajnie uzależnić się od ćwiczeń. Dlaczego tak się dzieje? Przyzwyczajamy się do naszego zdrowego stylu życia, widzimy pierwsze efekty naszych treningów, trenujemy regularnie pod okiem profesjonalisty i mamy ochotę na więcej. Zwiększamy ilość dni, kiedy ćwiczymy, zwiększamy ilość czasu poświęcanego na jednorazową aktywność fizyczną. Odwiedzamy siłownię już nie 3-5 razy w tygodniu tylko 7. Trenujemy nie godzinę, ale dwie albo jeszcze dłużej. I bardzo szybko popadamy w uzależnienie.

W skrajnych przypadkach osoby są tak bardzo uzależnione od ćwiczeń, że kiedy nie trenują, są smutne, apatyczne, przygnębione i nic ich nie cieszy. Zupełnie jakby popadały w depresje. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o umiarze. Bo jak mówi stare przysłowie „wszystko w nadmiarze szkodzi”. I choć trudno w to uwierzyć, odnosi się to także do treningów.

 

Jeśli nie trening to co?

Warto pamiętać, by poza ćwiczeniami fizycznymi mieć także inne ciekawe pasje oraz hobby, które niekoniecznie będą oznaczać siedzenie na kanapie. Można przecież znaleźć wiele aktywności na świeżym powietrzu, które nie będą ćwiczeniami, ale nie będą też biernym spędzaniem czasu. Poszukajmy miejsc w okolicy, które warto zobaczyć. Wypróbujmy przepisy na nieznane nam potrawy. Umówmy się ze znajomymi na piknik na świeżym powietrzu czy wyjazd nad jezioro. Wybierzmy się z książką do parku czy pograjmy w gry planszowe. Naprawdę możliwości jest ogrom. Wystarczy tylko poszukać tego, co sprawia nam przyjemność.

Sprawdź także nasz kalkulator BMR, aby zaplanować, ile kalorii musisz dostarczyć do Twojego organizmu, aby utrzymać odpowiedni poziom energii podczas treningów.

Jeśli racjonalny program ćwiczeń wesprzemy zdrową dietą i trwałymi zmianami w nawykach żywieniowych, to mamy ogromną szansę na sukces i jednocześnie pewność, że nie popadniemy w treningową przesadę. Znajdziemy czas i na ćwiczenia i na odpoczynek i dla naszych bliskich. Dowiedz się także, co jeść by usprawnić pracę mózgu. Zapraszamy na bloga!


Budyń z kaszy jaglanej

Budyń z kaszy jaglanej

Macie ochotę na słodki podwieczorek? Wypróbujcie przepis na budyń z kaszy jaglanej w dietetycznym wydaniu.

Przepis na budyń z kaszy jaglanej

Na budyń z kaszy jaglanej przygotujcie (na 4 porcje):

  • 2/3 szklanki kaszy jaglanej,
  • dwie szklanki mleka (może być roślinne),
  • pół kilograma truskawek
  • ksylitol lub miód do posłodzenia.

Przygotowanie:

Kaszę płuczemy pod bieżącą wodą, a następnie zagotowujemy z mlekiem, aż będzie miękka. Po przygotowaniu miksujemy razem z obranymi owocami i miodem lub ksylitolem. I już, kasza jaglana budyń gotowy!

Smacznego!

Sprawdź także inne nasze przepisy na zdrowe desery, np. na kakaowy krem jaglany czy deser śliwkowy.

Jeśli natomiast nie masz ochoty czy też czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, zawsze możesz skorzystać z naszej oferty cateringu pudełkowego. Dla przykładu Be Diet Vege jest dietą bogatą w warzywa, owoce, zioła i nasiona. Idealnie skomponowana dieta dla wegetarian.


Przepis na domowy i dietetyczny krem jaglany

Przepis na domowy i dietetyczny krem jaglany

Szukacie przepisu na zdrowy deser z lodówki? Nasz kakaowy krem jaglany będzie idealny!

Jak przygotować dietetyczny krem jaglany?

Składniki:

  • pół szklanki kaszy jaglanej,
  • 3 szklanki mleka (może być roślinne),
  • 2 łyżki kakao,
  • 2 łyżki ksylitolu.

Sposób przygotowania:

Kaszę jaglaną zalewamy mlekiem i gotujemy wraz z ksylitolem, od czasu do czasu mieszając. Po wchłonięciu mleka przez kaszę miksujemy ją razem z kakao. Studzimy i wkładamy do lodówki na ok. godzinę.

Smacznego! :)

Sprawdźcie również przepis na zdrowy krem daktylowy oraz przepis na szpinakowe muffinki!

Chcesz otrzymywać smaczne, wegetariańskie posiłki prosto do Twojego domu lub biura? Zapoznaj się z naszą ofertą Be Diet Vege - to optymalna dieta wegetariańska dla każdego!


Jakie witaminy na włosy, skórę i paznokcie?

Jakie witaminy na włosy, skórę i paznokcie?

Nie ma grama przesady w popularnym powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”. To, w jaki sposób się odżywiamy, ma bezpośredni wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na nasz wygląd. Warto więc wiedzieć, jak komponować swoją dietę, aby mieć piękną skórę, lśniące włosy oraz naturalnie mocne paznokcie. Już najmniejsza zmiana wprowadzona w naszym codziennym menu może sprawić, że efekt pozytywnie nas zaskoczy.

Właściwości skóry, włosów i paznokci

Skóra jest żywą tkanką, naszym największym narządem, posiada więc zdolność do regeneracji. I to jest dobra informacja, bo oznacza to, że z pomocą zdrowego, pełnowartościowego pożywienia możemy doprowadzić do znaczącej poprawy wyglądu skóry. Kiedy skóra staje się szara, matowa, pojawiają się na niej wypryski, niezależnie od tego ile masz lat, jest mniej jędrna i pozbawiona blasku – musisz zadziałać od wewnątrz. Bo nawet jeśli zainwestujesz w drogi krem, to niewiele da, jeśli Twoja dieta będzie śmieciowa.

Włosy i paznokcie z kolei są zbudowane z martwych komórek, co sprawia, że tutaj zdrowa dieta zadziała na te, które dopiero wyrosną.

Czego więc potrzebujemy, by wyglądać i czuć się pięknie?

I gdzie to znaleźć?

  • Witamina A + B- karoten - działanie: przyspiesza procesy regeneracji naskórka, pomaga zwalczyć przebarwienia na skórze, nadaje jej promienny kolor i ułatwia opalanie. Źródła: żółty ser, czerwone oraz ciemnozielone owoce, ryby, jajka, warzywa w kolorze pomarańczowym tj. papryka, dynia, morele, marchewka, brzoskwinie, warzywa w kolorze zielonym tj. zielony groszek, fasolka szparagowa.
  • Witamina z grupy B - działanie: jeśli mamy niedobory tych witamin nasza skóra staje się ziemista, a na paznokciach pojawiają się plamy oraz bruzdy; źródła: mleko, przetwory mleczne, żółtka jaj, otręby, orzechy, ryby, wątróbka, zielone warzywa liściaste, pestki słonecznika, produkty pełnoziarniste, drożdże, kasze, warzywa strączkowe, oliwa z oliwek, awokado.
  • Witamina C - działanie: wspomaga produkcję kolagenu w skórze, uelastycznia naczynia krwionośne, źródła: malina, porzeczki, papryka, kiwi, aronia, truskawki, owoce cytrusowe.
  • Witamina E - działanie: przeciwutlaniacz, spowalnia procesy starzenia, dotlenia skórę, chroni przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego, wpływa na odpowiednią elastyczność skóry, działa przeciwzapalnie; źródła: pełne ziarna zbóż, oliwa z oliwek, pestki dyni oraz słonecznika, kiełki pszenicy, awokado, sezam, migdały, kukurydza.
  • Witamina K - działanie: zapobiega powstawaniu pajączków oraz przebarwień; źródła: zielone warzywa liściaste tj. szpinak, jarmuż, roszponka, rukola.
  • Kwas foliowy - działanie: jeśli nam go brakuje, nasza skóra traci blask, wspomaga także regenerację oraz wzrost paznokci; źródła: zielone warzywa, drożdże, wątróbka, żółtko jaj, warzywa strączkowe.
  • Cynk - działanie: eliminuje zmiany trądzikowe oraz zapobiega łamliwości paznokci; źródła: orzechy, ziarna słonecznika oraz dyni, owoce morza, ryby, migdały, mleko, ser.
  • Siarka - działanie: korzystnie wpływa na naszą skórę; źródła: jaja, ryby, cebula i czosnek.
  • Magnez - działanie: wzmacnia i uelastycznia włosy, zapobiega także łamaniu się paznokci; źródła: kasze, orzechy, warzywa strączkowe, ziarna zbóż, czekolada
  • Krzem - działanie: nie dopuszcza do łamania się i rozdwajania włosów, przyspiesza ich wzrost, odbudowuje i wzmacnia uszkodzoną płytkę paznokcia, źródła: woda, owoce morza, ziarna zbóż, marchew, pietruszka, buraki.
  • Wapń - działanie: budulec włosów, jego niedobór powoduje także kruchość i łamliwość paznokci; źródła: kefiry, jogurty, soja, żółty ser, fasola, brokuły, jarmuż, sardynki, natka pietruszki.
  • Żelazo - działanie: zapobiega wypadaniu włosów oraz kruchości i łamliwości paznokci; źródła: pomidory, szpinak, suszone owoce, czerwone mięso, suszone śliwki, morele, rodzynki, zielony groszek, czekolada.
  • Miedź - działanie: wzmacnia i regeneruje płytkę paznokcia; źródła: żółtka jaj, produkty zbożowe, drożdże, ryby, warzywa.

Wszystkie powyższe witaminy oraz składniki mineralne łączy jedno - znajdziemy je w zdrowych produktach: w owocach, warzywach, pestkach, produktach zbożowych oraz nabiale i mięsie. Jednak tylko w tych, które nie są przetworzone i napakowane chemią. Jedzmy więc zdrowo, a nasz organizm podziękuje nam za to piękną i młodą skórą, zdrowymi włosami oraz mocnymi paznokciami. Smacznego! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie diety na skórę i włosy, zapraszamy na naszego bloga!

Pamiętaj też, że wszystkich składników potrzebnych dla Twojego rozwoju dostarczy Ci nasz catering. Dowiedz się więcej o diecie Be Diet Optimal. W ramach naszej oferty znajduje się aż 5 pełnowartościowych posiłków na każdy dzień.