Obecnie coraz większą popularnością cieszą się diety, których celem jest nie tylko redukcja masy ciała, a przede wszystkim poprawa funkcjonowania organizmu, zwracając szczególną uwagę na pracę poszczególnych narządów. Przykładem tego jest Dieta Mind, która wpływa pozytywnie na poprawę funkcji poznawczych, wspierając pracę mózgu i procesów myślowych. Chcesz dowiedzieć się, jakie są jej główne założenia? Zapoznaj się z ciekawostkami, które dla Ciebie przygotowaliśmy i dowiedz się więcej na temat!
Co znajdziesz w artykule?
Dieta Mind – jakie są jej najważniejsze zasady?
Aby lepiej zrozumieć zasady diety Mind, warto przyjrzeć się temu, skąd pochodzi, a także co dokładnie oznacza skrót, będący nazwą tego sposobu odżywiania. Słowo mind z języka z angielskiego oznacza umysł, co w dużej mierze określa jej zakres. Mind dieta to skrót pochodzący od słów Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay, które w wolnym tłumaczeniu oznacza dietę, która odżywia umysł, a w rezultacie zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym lub zmniejsza ich rozwój. Ten sposób odżywiania stanowi połączenie diety Dash i diety śródziemnomorskiej – uważanych za jedne z najzdrowszych i najlepiej oddziałujących na pracę organizmu człowieka. Dieta Mind polega więc na wyodrębnieniu konkretnej grupy produktów, których stosowanie wspiera pracę mózgu, a także spowalnia pogarszanie się funkcji poznawczych. Co więcej, powstały specjalne badania przedstawiające wpływ diety Mind na stan umysłu, gdzie udowodniono skuteczność tego stylu odżywiania w prewencji choroby Alzheimera. Warto mieć na uwadze, że indywidualnie dobrana dieta wpływa na lepsze samopoczucie, a także wspiera pracę mózgu, co może być niezwykle ważne wśród osób uczących się czy pracujących umysłowo.
Przykładowy jadłospis diety Mind
Osoby stosujące się do zaleceń diety Mind powinny swój jadłospis układać pod okiem dietetyka bądź w oparciu o najważniejsze zasady, które bazują na żywności podzielonej na 15 kategorii, z czego 10 z nich jest zalecane do spożycia, a 5 z nich należy spożywać w ograniczonej ilości. W diecie Mind szczególną wagę przykłada się do częstotliwości spożycia zielonych warzyw, orzechów i nasion. Zakłada się, że produkty powinny pojawiać się w jadłospisie około 5-6 razy w tygodniu. Do menu warto włączyć również: owocowe jagodowe, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, drób, ryby, oliwa z oliwek i czerwone wino. Do grona produktów niezalecanych zalicz się: masło i margarynę, czerwone mięso, ser żółty, słodycze, a także produkty smażone na głębokim tłuszczu, szczególnie produkty typu fast food. Na podstawie wyżej wymienionych produktów układa się specjalnych jadłospis diety Mind, który bazuje na specjalnym indeksie wyliczonym na podstawie wartości poszczególnych produktów.
Mind dieta to sposób żywienia, który został potwierdzony licznymi badaniami. Jadłospis oparty na chudym mięsie, orzechach, tłuszczach roślinnych i zielonych warzywach określany jest jako recepta na zdrowie. Jak zadbać o swoje dobre samopoczucie? Z dietą Mind masz to jak w banku!