Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa?

W ostatnich latach zdecydowanie rośnie nasza świadomość na temat zdrowego trybu życia. Wpływ na nie mają nie tylko nasza aktywność fizyczna, ale i umiejętność radzenia sobie ze stresem, dobry sen, nastawienie do świata i innych ludzi. Jednak zdecydowanie większość tych pozytywnych zmian zaczyna się od zmiany sposobu odżywiania.

Zapewne każdy z nas spotkał się ze sformułowaniem diety cud, dzięki której praktycznie bez wysiłku można schudnąć. Ale wiadomo, cudów nie ma. Żeby osiągnąć pożądane rezultaty, należy kompleksowo zadbać o swój organizm. A odpowiednia dieta ma nam w tym pomagać. Jedną z diet, które w ostatnim czasie wywołuje najwięcej dyskusji jest dieta ketogeniczna.

Chcesz dowiedzieć się, czy dieta ketogeniczna jest zdrowa? Zapoznaj się z treścią artykułu!

Co znajdziesz w poniższym artykule?

Czym jest dieta ketogeniczna?

W zrównoważonej i zbilansowanej diecie codziennej zazwyczaj proporcje poszczególnych składników odżywczych wyglądają w następujący sposób: 50% stanowią węglowodany, 30% to tłuszcze, a 20% to białka. Dzięki takiemu bilansowi nasz organizm utrzymuje sytość po posiłku i stały poziom energii w ciągu dnia.

Jak natomiast wygląda dieta ketogeniczna, zwana też inaczej ketogenną? Dieta ta ma na celu taki sposób odżywiania, by zwiększyć podaż tłuszczów aż do poziomu 70-80%, a jednocześnie ograniczyć spożywanie węglowodanów do 5-10% i białka do przedziału 20-25%. Diametralna różnica, prawda? Dlatego zdecydowanie zaleca się, żeby dietę taką stosować pod ścisłą kontrolą lekarską i dietetyka.

W zbilansowanej diecie głównym źródłem energii są węglowodany, które w przypadku diety ketogenicznej są maksymalnie ograniczone. Tym samym organizm traci to podstawowe źródło energetyczne, przez co jest zmuszony do uruchomienia alternatywnego szlaku metabolicznego, którego celem jest uzyskanie energii z kwasów tłuszczowych. Jak się to dzieje? Po dostarczeniu odpowiednio dużej ilości tłuszczów w diecie, organizm wchodzi w stan ketozy, czyli wzrostu stężenia we krwi tzw. ciał ketonowych, które z kolei znacznie przewyższa stężenie glukozy, będącej wynikiem spalania węglowodanów. Co za tym idzie, wraz ze spadkiem poziomu glukozy, spada poczucie głodu, czyli mniej się nam chce jeść i ograniczamy spożycie pokarmów.

Jakie korzyści ma dieta ketogeniczna?

Zalety, jakie może nieść dieta ketogeniczna, są mocno uzależnione od celu jej stosowania. Zakładając, że nie jesteśmy chorzy, a lekarz i dietetyk po badaniach zalecili nam jednak tę dietę, to można wyróżnić następujące pozytywne efekty jej stosowania:

  • w początkowej fazie (trwającej do 3 miesięcy) wywołuje znaczący wzrost poziomu odczuwanej energii, chce się nam robić więcej i intensywniej; 
  • szybki spadek masy ciała, pod warunkiem bardzo restrykcyjnego stosowania się do jej zasad. 

Jednak ważniejsze są pozytywne efekty diety keto, wynikające z zaleceń medycznych. 

W szczególności zalecana jest w przypadku dziecięcej padaczki lekoopornej, czy przy poważnych chorobach genetycznych, jak np. zespół Retta.

Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa? Po pierwsze dieta ketogeniczna jest bardzo trudna w utrzymaniu. Owszem, jest wiele produktów, które można jeść, ale należy rygorystycznie uważać na ich jakość oraz absolutnie unikać pewnych produktów. W diecie tej zaleca się:

  • spożywanie „zdrowych” tłuszczów, zawierających w głównej mierze wielonienasycone  i jednonienasycone kwasy tłuszczowe w orzechach czy awokado, siemieniu lnianym, oleju lnianym, oliwie z oliwek.
  • spożywanie białka o wysokiej wartości: nasiona roślin strączkowych, drób, tofu
  • wyeliminowanie cukrów prostych, zbóż, większości warzyw i owoców, szczególnie zawierających skrobię, nasion roślin strączkowych

Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna? Należy pamiętać, że jakiekolwiek odstępstwo od diety może zniwelować stan ketozy, dlatego dieta jest uważana za bardzo restrykcyjną i trudną do utrzymania.

Po drugie należy pamiętać, że tak drastyczna zmiana, może przynieść poważne skutki uboczne. Takie, jak:

  • po 2-3 miesięcznym okresie wzmożenia energetycznego, stan ten drastycznie się kończy. Zaczyna się chroniczne zmęczenie, pojawiają się problemy z koncentracją, ponowna chęć na słodycze (coraz trudniejsza do opanowania), a z ust może wydzielać się nieprzyjemny zapach acetonu; 
  • pojawiają się problemy trawienne – nadmierna ilość tłuszczów w ogólnym bilansie żywnościowym może wywołać zaburzenia perystaltyki jelit i mocne bóle podbrzusza;
  • pojawiają się problemy ze strony układu moczowego – może dojść zwiększenia stężenia kwasu moczowego oraz rozwoju takich schorzeń jak częstomocz czy kamica moczanowa.

W związku z powyższym, dieta ketogeniczna nie powinna być stosowana przez osoby z chorobami nerek, wątroby czy trzustki, lub też z zaburzeniami metabolicznymi.

Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna?

Dieta keto jest bardzo wymagającym sposobem odżywiania. Poza pozytywnymi efektami, które przy braku poważnych chorób, są łatwo widoczne (wzrost energii, spadek masy ciała), posiada jednak wiele wad. Po okresie wzrostu energii następuje jej spadek, rozregulowują się procesy trawienne, dochodzić może do problemów z układem moczowym, czy zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dlatego pamiętaj, by przed podjęciem decyzji o przejściu na dietę ketogeniczną, wcześniej przeprowadzić liczne badania i skonsultować się z lekarzem oraz specjalistą dietetykiem.

Zdecydowanie lepiej na organizm będzie działać zdrowa i zrównoważona dieta, połączona z dużą aktywnością fizyczną i zdrowym trybem życia. Nasz organizm ma wtedy zapewnione naturalne warunki metaboliczne, co przekładać się będzie na naszą lepszą kondycję psycho-fizyczną. Zdrowie i płaski brzuch są możliwe do osiągnięcia, dzięki zdecydowanie bardziej bezpiecznym zabiegom, wystarczy odrobina determinacji i pozytywnego nastawienia do zdrowego odżywiania.

Sprawdź również, czym różni się dieta ketogeniczna a low carb.