Na czym polega dieta wolumetryczna?

Jak ułożyć swój codzienny jadłospis, aby był dobrze zbilansowany pod względem wartości odżywczych? Po jakie produkty sięgnąć, a z których lepiej zrezygnować? Jeśli zależy Ci na tym, aby popracować nad swoją sylwetką, to dieta wolumetryczna pozwoli Ci zgubić niechciane kilogramy, a to wszystko bez uczucia głodu i wielu wyrzeczeń. Uzbrój się w cierpliwość i zobacz, jakich efektów możesz się spodziewać!

Co to jest dieta wolumetryczna?

Znana również jako dieta objętościowa, została opracowana przez amerykańską dietetyczkę jako wynik współpracy z pacjentami. Dieta wolumetryczna skupia sią na gęstości energetycznej danych produktów, wykorzystując w jadłospisie te artykuły spożywcze, które posiadają mało energii, a jednocześnie wykazują cenne dla organizmu właściwości odżywcze, dostarczając niezbędnych witamin i minerałów. Tego typu produkty zawierają duże ilości wody i błonnika, co wpływa na zwiększenie ich objętości, a w rezultacie uczucia sytości. W praktyce oznacza to tyle, że komponowanie posiłków opartych na produktach mających dużą objętość hamuje odczuwanie głodu, dzięki czemu znaczniej łatwiej można uzyskać ujemny bilans kaloryczny. Dieta wolumetryczna nie zakłada sztywnych reguł, a jej celem jest raczej zachęcenie do zdrowego trybu życia i wyeliminowaniu tłustej i przetworzonej żywności.

Dieta objętościowa – jak skomponować menu?

W jaki sposób komponować posiłki? Po jakie produkty najlepiej sięgać? Dieta wolumetryczna zakłada 4 grupy pokarmów, które zostały podzielone ze względu na swoją objętość geometryczną. Do pierwszej grupy zalicza się warzywa o niskiej zawartości skrobi (cukinia, bakłażan, brokuł, ogórek, pomidor czy papryka), niskocukrowe owoce (owoce, pomarańcze, jabłka), niskotłuszczowe mleko i jego przetwory oraz zupy na bazie bulionu. Te produkty można spożywać bez ograniczeń. Do drugiej grupy zalicza się produkty o niskiej gęstości energetycznej – np. nasiona strączkowe, płatki śniadaniowe, zboża i pozostałe owoce i warzywa. Ich spożycie wymaga dobowej kontroli. Do 3 grupy można zakwalifikować mięso, sery, frytki, chleb czy sosy sałatkowe. Ich ilość w tygodniowym jadłospisie powinna być raczej sporadyczna. 4 grupa, która jest całkowicie odrzucona w diecie wolumetrycznej, to chipsy, słodycze, masło, olej i orzechy. Zastanawiasz się, w jaki sposób stworzyć smaczny i pożywny jadłospis?

Dieta wolumetryczna – przykładowy jadłospis

Dzień warto zacząć od pożywnego śniadania – mogą być to otręby na odtłuszczonym mleku z dodatkiem jabłka, jak i pełnoziarnista kanapka z chudym plastrem szynki. Na drugie śniadanie warto sięgnąć po pożywny koktajl owocowy, który nie tylko dobrze wygląda, ale i smakuje. Podstawą diety wolumetrycznej są różnego rodzaju zupy, dlatego na obiad warto sięgnąć po krupnik lub z zupę z soczewicy, a na drugie danie wybrać rybę przyrządzoną na parze z warzywami. Jeśli najdzie Cię ochota na podwieczorek, to sięgnij po ulubionego owocu, a na ostatni posiłek dnia wybierz np. serek wiejski ze szczypiorkiem, ogórkiem i pomidorem.

Dieta wolumetryczna zachęca do zdrowego odżywiania się, co w perspektywie może okazać się pomocne w dążeniach do uzyskania pożądanej sylwetki, jak i w dobrym samopoczuciu!

Zobacz również, jakie są przyczyny przybierania na wadze.