Słodycze a dieta – czy trzeba je eliminować?

Lubi je niemalże każdy z nas. Wielu nie wyobraża sobie bez nich życia. Czekoladki, ciasteczka, batoniki, ciasta, żelki, galaretki, lizaki, muffinki, czekolady czy pralinki są nieodłącznymi towarzyszami naszego życia już od najmłodszych lat. Ładnie wyglądają, dobrze smakują, ale potrafią również uzależnić i dostarczyć nam ogromną liczbę kalorii. Im więcej ich jemy tym większą mamy na nie ochotę. Jak wobec tego wygląda kwestia słodyczy w diecie? Czy powinny się one w niej w ogóle znaleźć?

Słodycze a dieta, czyli cukier: nasz przyjaciel i wróg

Cukier w diecie człowieka jest ważny, jednak musi pochodzić z wartościowych źródeł. Węglowodany, a w tym również glukoza, potrzebne są m.in. do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jednak to od Ciebie zależy czy dostarczysz mu wartościowych węgli czy sięgniesz po słodycze, które popijesz jeszcze słodzonymi napojami.

  • Decydując się na pierwszą możliwość, wybierz węglowodany złożone – kasze, makarony, pełnoziarnisty chleb czy otręby, które powoli i regularnie będą dostarczać glukozę do Twojego mózgu.
  • Jeśli zdecydujesz się na drugą możliwość – ogromna ilość cukru, jaką spożyjesz, będzie negatywnie wpływać na Twoje zdrowie, wygląd sylwetki, energię, koncentrację czy poziom zmęczenia. Tak więc sam zdecyduj, czy chcesz spożywać słodycze na diecie, czy jednak warto z nich zrezygnowąć.

Jedzenie słodyczy na diecie: czy można?

Nie musisz eliminować słodyczy w diecie, ale możesz wybierać te z prostym składem lub przygotowywać własne, zdrowe warianty popularnych deserów czy ciast. Jeśli regularnie ćwiczysz z pewnością nic się nie stanie jeśli od czasu do czasu spożyjesz batonik lub kilka kostek czekolady. Jednak dla Twojego zdrowia zawsze bardziej wartościowa będzie gorzka czekolada niż ciasteczka z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego i tłuszczami trans.

Dieta a słodycze. Jakie wybierać?

Gorzka czekolada

Jest pełna magnezu, żelaza i cynku, czyli substancji, które są bardzo istotne w diecie człowieka. Potrafi również pobudzić mózg do pracy, polepszyć pamięć i wpłynąć na dobre samopoczucie. Dlatego polecana jest m.in. studentom w trakcie sesji egzaminacyjnej. Gorzka czekolada to także źródło antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia. Pamiętaj jednak by kupować gorzką czekoladkę, która posiada minimum 80% kakao. Takie słodycze na diecie są dozwolone.

Miód

Miód posiada szereg właściwości zdrowotnych, a do tego bardzo dobrze smakuje. Po czym poznać dobry miód? Po pewnym czasie się skrystalizuje. Jeśli chcesz słodzić nim herbatę pamiętaj by nie dodawać go do gorącego napoju, bo traci wówczas wszystkie cenne substancje odżywcze. Mimo, że miód jest bardzo zdrowy i posiada szereg zalet to nadal zawiera wiele glukozy i sporo kalorii, więc nie należy spożywać go w dużych ilościach.

Ciasta w zdrowych wersjach

W Internecie i w księgarniach znajdziesz mnóstwo przepisów lub książek z przepisami na zdrowe ciasta i desery. Często wykorzystywane są w nich właśnie miód, kakao, karob, orzechy, wiórki kokosowe, banany czy pełnoziarnista mąka. Takie desery nie tylko zaspokoją Twoją ochotę na jedzenia słodyczy na diecie, ale również dostarczą Ci wartościowych substancji. Jeśli lubisz eksperymenty, spróbuj brownie z fasoli lub deseru z nasionami chia. Są naprawdę smaczne!

Domowe batoniki z orzechami i żurawiną

Zamiast kupować batony w sklepie, zrób je w domu! Są bardzo proste w wykonaniu i nie odbiegają smakiem od słodyczy popularnych marek. Możesz dodać do nich ulubione składniki – nasiona goji, orzechy, pestki słonecznika czy dyni, daktyle, figi, suszoną żurawinę lub morele. Batony możesz upiec w piekarniku lub zmrozić w lodówce. Smakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom!

Zdrowe warianty słodyczy świetnie sprawdzą się, gdy najdzie Cię ochota na słodkie, gdy odwiedzą Cię znajomi lub gdy wybierzesz się na całodniową wycieczkę w góry. Mimo że składają się z wartościowych produktów, wcale nie posiadają małej liczby kalorii, dlatego spożywaj je z umiarem.

Zupełna eliminacja słodyczy któregoś dnia może skończyć się niekontrolowanym napadem na babeczki, pralinki czy batoniki. Dlatego również w tym aspekcie diety warto zachować umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli chodzi o dietę a słodycze, sięgaj po te składające się z wartościowych produktów, a czasem bez wyrzutów sumienia zerknij w kierunku sernika lub szarlotki. Spalisz je w trakcie treningu!