Pyszne koktajle z błonnikiem, które przyśpieszą naszą przemianę materii. Część II

Pyszne koktajle z błonnikiem, które przyśpieszą naszą przemianę materii. Część II

POMIDOR, SELER, NATKA PIETRUSZKI

 

Umyj i sparz dwa średniej wielkości pomidory. Obierz je ze skórki i podziel na ćwiartki. Łodygę selera naciowego opłucz letnią wodą i pokrój w 2 centymetrowe kawałki. Opłucz kilka gałązek natki i porwij palcami. Zmiksuj wszystko w blenderze. Dodaj łyżeczkę oleju ( np. lnianego lub z orzechów włoskich ).

 

Zawartość błonnika: 3,8 g.

 

 

KIWI, SELER NACIOWY

 

Obierz dwa owoce kiwi ze skórki i przekrój na pół. Łodygę selera naciowego opłucz letnią woda i pokrój na 2 centymetrowe kawałki. Składniki zmiksuj z 1 szklanką mineralnej wody niegazowanej oraz łyżeczką miodu naturalnego ( np. Wielokwiatowego ).

 

Zawartość błonnika: 3 g.

 

Usiłujesz schudnąć? Zobacz ile Ci brakuje do Twojej wymarzonej sylwetki - pomoże Ci w tym nasz kalkulator BMI.

MANDARYNKI, JOGURT NATURALNY

 

Opłucz ciepłą wodą i sparz 5 mandarynek, następnie obierz je ze skórki. Podziel na cząstki. Zmiksuj w blenderze razem ze szklanką jogurtu naturalnego lub kefiru.

 

Zawartość błonnika: 5,4 g.





Pyszne koktajle z błonnikiem, które przyśpieszą naszą przemianę materii. Część I

Pyszne koktajle z błonnikiem, które przyśpieszą naszą przemianę materii. Część I

Jeżeli podczas zimy przybyło Ci trochę centymetrów nie przejmuj się tym! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy cykl pięciu wpisów z przepisami na przepyszne koktajle bogate w błonnik, które rozkręcą Twój metabolizm, oczyszczą organizm i przyśpiesza perystaltykę jelit! Wprowadź je do swojej codziennej diety, a od razu poczujesz różnicę!

 

SZPINAK, MANGO, MIĘTA

60 gram szpinaku sałatkowego opłucz letnią wodą. Dojrzałe mango opłucz i obierz. Połącz składniki z ½ szklanki niegazowanej wody oraz garścią listków świeżej mięty. Zmiksuj całość w blenderze.

Zawartość błonnika: 5 g.

OTRĘBY, SELER, IMBIR

4 łodygi selera naciowego opłucz letnią wodą. Zblenduj z ½ szklanki niegazowanej wody mineralnej. Dodaj 2-3 plasterki świeżego obranego imbiru oraz łyżkę stołową otrębów pszennych. ½ korzenia selera obierz i przeciśnij przez sokowirówkę. Wlej wyciśnięty sok do blendera i zmiksuj wszystko razem.

Zawartość błonnika: 4,1 g.

BANAN, ANANAS, MLEKO

1 dojrzały banan, opłucz letnią wodą i obierz ze skórki. Następnie pokrój go w plastry. Obierz ćwiartkę świeżego ananasa i pokrój na cząstki. Do owoców dodaj szklankę chudego mleka krowiego, sojowego lub orkiszowego. Mleko możesz również zastąpić jogurtem naturalnym. Zmiksuj wszystkie składniki w blenderze. Dopraw szczyptą cynamonu.

Zawartość błonnika: 4,2 g.

Odpowiednią ilość błonnika dostarczy Ci także Be Diet Catering. Zapoznaj się z naszą ofertą i przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w nasz zdrowy catering.





Sławni wegetarianie. Znani i lubiani, którzy nie jedzą mięsa

Sławni wegetarianie. Znani i lubiani, którzy nie jedzą mięsa

Chociaż wiele się zmieniło, nadal znajdą się ludzie, którzy uważają, że dieta wegetariańska i wegańska niesie ze sobą poważne zagrożenia i jest szkodliwa dla zdrowia. Przytaczane wyniki badań i analiz zazwyczaj nie są żadnym argumentem. Dużo lepiej na przeciwników takich rozwiązań działają konkretne przykłady. W końcu moda na wege dietę opanowała świat – z każdym rokiem przybywa zwolenników jadłospisu pozbawionego mięsa albo produktów zwierzęcych. Wszyscy z nich – jeżeli tylko wystarczająco zatroszczą się o zbilansowanie swojego menu – cieszą się zdrowiem i promienieją energią. Przyjrzyjmy się ludziom z pierwszych stron gazet, którzy zdecydowali się na przejście na wege dietę – ich przykład może stać się dla nas motywacją do podjęcia ciągle odkładanej w czasie decyzji, lub świetnym sposobem na przekonanie bliskich do spróbowania wegetariańskich potraw.

 

Natalie Portman

Kto z nas nie zna przepięknej aktorki, która zachwycała swoją urodą w V jak Vendetta czy Czarnym łabędziu? Mało kto wie jednak, że kiedy Natalie zdobywała serca milionów mężczyzn na całym świecie, nie spożywała pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Dopiero po zajściu w ciążę zdecydowała się na wzbogacenie diety nabiałem i jajkami, jednak nadal nie je mięsa. Swoje przekonania tłumaczy empatią i miłością do zwierząt.

 

Paul McCartney

Członek legendarnej grupy The Beatles wielokrotnie zasłynął udziałem w akcjach propagujących prawa zwierząt, dużo mówi także i pisze o zdrowym żywieniu. O przejściu na wegetarianizm zadecydował podczas łowienia ryb w połowie lat 70. Walka o życie złowionej ryby tak go wzruszyła, że zdecydował się na rezygnację z jedzenia mięsa. Powiedział kiedyś: @Gdyby rzeźnie miały szklane ściany każdy byłby wegetarianinem” i trzeba przyznać, że jest w tym sporo racji.

 

Bryant Jennings

Mistrz świata wagi ciężkiej w boksie zawodowym weganinem? Jeszcze niedawno nikt by w to nie uwierzył, a dziś to wielce prawdopodobne. Jennings na dietę pozbawioną produktów pochodzenia zwierzęcego przeszedł na krótko przed walką z naszym rodakiem – Arturem Szpilką. Ci, którzy obawiali się o jego fizyczną wydolność i siłę, szybko zostali pozbawieni złudzeń. Amerykanin pokonał polskiego prospekta przed czasem i stanął do walki mistrzowskiej. Tę co prawda przegrał na punkty z legendarnym Władimirem Kliczką, ale nie ma powodów do wstydu – pokazuje całemu wegańskiemu światu, że tego typu dieta może być gwarantem sukcesu nawet w tak męskim sporcie jak pięściarstwo.

 

Albert Einstein

Legendarny fizyk wyróżniał się nie tylko geniuszem, ale także dietą. Stronił od mięsa, ryb i tłuszczu. Jego zdaniem człowiek nie narodził się po to, aby być drapieżnikiem. Jak widać pozbawiona mięsa dieta nie przeszkodziła mu w zrobieniu olbrzymiej kariery i zdominowaniu świata nauki na długie lata.

Rozważasz przejście na wegetarianizm lub jesteś wegetarianinem? Jeśli chcesz, aby Twoja dieta była bogata we wszelkie niezbędne składniki, wypróbuj nasz catering Be Diet Vege. Możesz być pewien, że nasze posiłki są zdrowe i zbilansowane.

Clint Eastwood

Legendarny Brudny Harry, ikona męskości i pogromca zła weganinem? To prawda. Aktor od wielu lat jest wierny diecie pozbawionej jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego. Odpowiada także za tysiące metamorfoz – przekonuje ludzi, że tego typu dieta, jeżeli tylko zwraca się uwagę na odpowiednie zbilansowanie i suplementację, może być w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia. To najlepszy dowód na to, że weganizm jest odpowiedni dla każdego, nawet jeżeli zamiast aktówki do pracy nosi legendarne magnum 44.


Najpopularniejsze mity o wegetarianizmie. Czas je obalić!

Najpopularniejsze mity o wegetarianizmie. Czas je obalić!

Jeszcze do niedawna wegetarianie byli odsądzani od czci i wiary. Zarzucano im poświęcanie swojego zdrowia w imię niezrozumiałej ideologii, a ich dietę określano jako wyjątkowo szkodliwą i destrukcyjną dla organizmu. Dziś wiemy, że jest zupełnie inaczej. Wegetarian i wegan jest coraz więcej, a ich mięsożerni znajomi z zaciekawieniem przyglądają się komponowanym przez nich posiłkom. W końcu nawet najbardziej zadeklarowany zwolennik wołowiny musi przyznać, że roślinne kompozycje są nie tylko lekkie i zdrowie, ale także najzwyczajniej w świecie pyszne. Warto rozwiać jednak pozostałe wątpliwości – oto krótki przegląd mitów, dotyczących wegetarianizmu.

 

Dieta wegetariańska uniemożliwia dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości białka - Mit #1

To podstawowy argument zwolenników tradycyjnej diety podczas kłótni z wegetarianami. Ludzie przywiązani do pokarmów mięsnych są przekonani, że jedynie w mięsie kryją się dobrze przyswajalne i pełnowartościowe proteiny. Oczywiście to nieprawda. Po pierwsze – dzienne zapotrzebowanie białka nie jest wysokie i wynosi ok. 1,2-1,5 g białka na kilogram masy ciała – dostarczenie takiej ilości nie jest trudne, nawet jeżeli rezygnujemy nie tylko z mięsa, ale także wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Po drugie – niektóre pokarmy roślinne są lepszym źródłem białka od najkrwawszej wołowiny (na szczególną uwagę zasługuje tofu i soja oraz pozyskiwane z nich produkty), a w diecie wegetariańskiej uwzględnić można także ryby, nabiał oraz jajka.

 

Dieta wegetariańska i wegańska wiąże się z niedoborem witaminy B12 - Mit #2

W tym przypadku problem jest nieco bardziej skomplikowany. Witamina B12 to bez wątpienia niezwykle ważna substancja. Właśnie ona odpowiada za poprawną pracę mózgu oraz układu nerwowego, a jej niedobór wymiernie wpływa na jakość naszego życia: sprawia, że jesteśmy przemęczeni, mamy problemy z pamięcią oraz równowagą. W skrajnych przypadkach jej brak może doprowadzić nawet do zawału. Co jest jej najlepszym źródłem? Przede wszystkim podroby. Wegetarianie mogą je z powodzeniem zastąpić rybami, jajkami lub nabiałem. Niestety witamina B12 jest obecna jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego weganie muszą dostarczać je poprzez suplementy diety lub produkty sztucznie wzbogacane o tę substancję.

Dla wegetarian, którzy dopuszczają spożywanie ryb polecamy nasz catering Be Diet Vege + Ryba. To zdrowa i zbilansowana dieta skomponowana przy współpracy z dietetykami klinicznymi i Ewą Chodakowską.

Wegetarianie są znacznie słabsi - Mit #3

To kompletny mit, który obala samo życie. Na wegetarianizm i weganizm przechodzi coraz więcej ludzi. Wielu z nich to aktywne gwiazdy sportu. Jakiś czas temu świat obiegła wiadomość, że wegetarianinem został bokser, kandydat do tytułu mistrza świata wagi ciężkiej – Bryant Jennings. Pozbawiona mięsa dieta nie przeszkadza mu w powalaniu na deski kolejnych, mięsożernych rywali.

Dla laktoowowegatarian - czyli osób, którzy całkowicie wykluczyli z diety mięso i ryby, natomiast dopuszczają spożywanie jaj, mleka i miodu - polecamy nasz catering Be Diet Vege. Możesz być pewien, że nasza dieta dostarczy Tobie całą gamę wartościowych składników odżywczych.

Wege dieta jest nudna - Mit #4

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na przejście na dietę wegetariańską, czy wegańską, na pewno nie będziemy musieli martwić się o jadłospis. Nasze menu będzie bardzo bogate, a dzięki internetowi bez trudu znajdziemy przepisy idealne na każdą okazję. Coraz więcej restauracji proponuje oddzielne menu dla zwolenników bezmięsnej diety – nie ma się więc o co martwić, lepiej przekonywać przyjaciół do przepysznych wege-dań.

Dieta wegetariańska jest niezdrowa dla dzieci - Mit #5

Sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku dorosłych. Każdemu z nas do poprawnego funkcjonowania niezbędna jest zbilansowana dieta. Zarówno wegetariańskie, jak i wegańskie menu, jest w stanie ją zapewnić. Problem jest jednak taki, że prowadzenie takiego stylu życia wymaga zdecydowanie większej świadomości i uwagi – musimy poświęcić zdecydowanie więcej czasu na przeanalizowanie składu naszych posiłków i uzupełnienie brakujących mikroelementów. Oczywiście okres wzmożonego wzrostu organizmu wymusza na nas jeszcze większą ostrożność, ale nie jest to przeszkodą do przekonania do diety wege także naszej latorośli.


Zapotrzebowanie na makroskładniki w diecie

Zapotrzebowanie na makroskładniki w diecie

Decydując się na uporządkowanie naszej diety, zwykle zwracamy uwagę na bilans kaloryczny. Jesteśmy przekonani, że dostarczona energia to klucz do rozwiązania wszystkich problemów – jeżeli zredukujemy liczbę kalorii - schudniemy, jeżeli ją zwiększymy – przytyjemy. Niestety – to nie tak proste, jakby się mogło wydawać. Wprawdzie popularny skrót kcal wiele mówi o tym, co jemy, ale na pewno nie wyczerpuje całego tematu. Szczególną uwagę powinniśmy skupić na makroskładnikach, czyli węglowodanach, białkach i tłuszczach. To właśnie te substancje mają największy wpływ na kierunek rozwoju naszego organizmu i to od nich w znacznej mierze zależeć będzie sukces lub porażka naszej diety. Wiedza dotycząca zapotrzebowania na makroskładniki będzie szczególnie ważna dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

Co znajdziesz w artykule?

Makroskładniki w diecie - co to takiego?

Białko

Każda osoba regularnie odwiedzająca siłownię słyszy to słowo kilkaset razy dziennie. Proteiny są budulcem naszych mięśni. Nic dziwnego, że osoby prowadzące aktywny tryb życia muszą zwiększyć ich spożycie. Wbrew pozorom nie jest to jedynie zachcianka albo obowiązek osób, chcących zajmować się profesjonalnie kulturystyką. Intensywne ćwiczenia (nawet fitness!) połączone z niedoborem protein i aminokwasów mogą doprowadzić do opłakanych skutków i bardzo poważnych kontuzji.

Właśnie dlatego warto bilansować dietę i skrupulatnie uzupełniać poziom białka. Zalecana dzienna dawka dla człowieka niećwiczącego zbyt intensywnie wynosi ok. 1,2 g na kilogram masy ciała. Osoby ćwiczące powinny zwiększyć ją do ok. 1,5-1,7 g/1kg, ale jeżeli zależy Ci na bardziej wyraźnym efekcie, niektóre plany treningowe mogą zakładać spożycie protein na poziome 2g/1kg masy ciała.

Węglowodany

Większość osób sądzi, że zrzucenie zbędnych kilogramów możliwe jest tylko dzięki radykalnemu ograniczeniu przyswajania węglowodanów. To jednak błędne założenie.

Najczęściej to właśnie cukry odpowiadają za nasze problemy z wagą, ale z drugiej strony to one są najlepszym nośnikiem energii – niezbędnym zwłaszcza w diecie aktywnych lub ciężko pracujących osób. Najważniejsza będzie więc nie ilość spożywanych węglowodanów, ale ich jakość. Wybierajmy mąki pełnoziarniste i produkty bogate błonnik, starajmy się za to unikać cukrów złożonych.

Tłuszcze

To makroelement niezbędny do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Jest najbardziej kaloryczny i powinniśmy kierować się tą samą zasadą, co w przypadku węglowodanów. Wybierajmy tłuszcze nienasycone, bogate w kwasy omega-3. Często jedzmy ryby i orzechy, ale rezygnujmy lepiej z potraw bogatych w tłuszcze przetworzone – są nie tylko bardzo kaloryczne, ale negatywnie wpływają także na poziom naszego cholesterolu, a co za tym idzie – całego układu sercowo-naczyniowego.

Makroskładniki a zapotrzebowanie energetyczne

Jeśli chcesz szybko i w prosty sposób wyliczyć Twoje zapotrzebowanie kaloryczne, sprawdź to za pomocą naszego kalkulatora BMR.

Wszystkie elementy naszej diety są ze sobą powiązane. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne określa liczbę kalorii, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To właśnie od tej wartości uzależniona będzie ilość makroskładników w diecie, które będziemy musieli przyswoić każdego dnia. Pamiętajmy o tym, że indeks BMR nie jest stały i zależy przede wszystkim od naszego trybu życia – im więcej uprawiamy sportu i im cięższa jest nasza praca, tym więcej energii spalamy i tym więcej kalorii musimy przyswoić. W oczywisty sposób będzie się to przekładało na zapotrzebowanie na węglowodany, białka i tłuszcze.

Przelicznik jest bardzo prosty:

  • 1g białek i węglowodanów to 4 kcal,
  • natomiast 1 g tłuszczy to aż 9 kcal.

Właściwy bilans makroskładników

Rozpocznijmy od wyliczenia niezbędnej ilości tłuszczy – będzie to od 20-25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Wskaźnik białka będzie zależny od naszej aktywności fizycznej i celu, który chcemy osiągnąć – prawidłowy przedział to pomiędzy 1,5 a 2,2 g białka na kilogram masy ciała. Pozostałe kalorie to węglowodany.


Placuszki ze szpinakiem – przepis

Placuszki ze szpinakiem - przepis

Lubicie szybkie i zdrowe dania? Placuszki szpinakowe przygotujecie w zaledwie kilka chwil!

Jak zrobić placuszki szpinakowe?

Na placuszki ze szpinakiem przygotujcie:

  • 100 g szpinaku,
  • łyżkę posiekanej, świeżej pietruszki,
  • szklankę mleka,
  • 120 g mąki ryżowej,
  • 2 jajka,
  • sól i pieprz czarny do smaku,
  • szczypta chilli,
  • olej kokosowy do smażenia.

 

Składniki na dip:

  • ząbek czosnku,
  • jogurt naturalny,
  • sól i pieprz ziołowy do smaku.

Przygotowanie placków ze szpinakiem rozpoczynamy od tego, że szpinak i liście pietruszki kroimy na małe części lub miksujemy blenderem. Mleko mieszamy z mąką, jajkami, przyprawiamy solą i dodajemy szpinak. Ciasto odstawiamy na 20-25 minut. Następnie rozgrzewamy patelnię i formujemy na niej placuszki. Przygotowujemy dip: czosnek przeciskamy przez praskę i łączymy go z jogurtem oraz przyprawami. Smacznego!

Sprawdź także inne nasze zdrowe przepisy, np. na kotleciki z ciecierzycy czy przepis na pastę z białego sera i tuńczyka.

Polecamy także nasz catering. Możesz u nas zamówić zarówno smaczne, zdrowe posiłki, zarówno w wersji dla wegetarian oraz dla osób dopuszczających spożywanie ryb czy mięsa.


Cukier kokosowy. Właściwości i zastosowanie

Cukier kokosowy. Właściwości i zastosowanie

Czy słyszeliście o cukrze kokosowym? To zdrowy zamiennik rafinowanego cukru buraczanego.

Z czego pozyskiwany jest cukier kokosowy?

Jest uzyskiwany ze słodkiego soku z pąków kwiatowych palm kokosowych. Ceniony przede wszystkim za wyjątkowy smak i aromat z lekką nutą karmelu i toffi. Dużą zaletę cukru kokosowego jest niski indeks glikemiczny35. Dzięki temu mogą go stosować nawet diabetycy.

Zastosowanie cukru kokosowego

Cukier kokosowy zawiera m.in.:

  • magnez,
  • sód,
  • fosfor,
  • wapń
  • oraz witaminę C.

Doskonale sprawdza się do słodzenia deserów, musli, ciast oraz jako dodatek do napojów i koktajli. Najczęściej można go kupić w postaci brązowego pyłku, kulek lub granulek.


Czy sól morska jest zdrowsza od soli kuchennej

Czy sól morska jest zdrowsza od soli kuchennej

Ostatnio coraz częściej słyszymy o soli morskiej jako zdrowszej alternatywie. To prawda, czy mit?

Sól morska jest uzyskiwana poprzez odparowanie wody pochodzącej z morza i podlega oczyszczeniu. Z tego powodu zachowuje pewne minerały, jak m.in. jod (do soli kuchennej jest on dodawany sztucznie), cynk i magnez. Natomiast sól kuchenna wydobywana jest z podziemnych złóż, a później zostaje oczyszczona z prawie wszystkich substancji odżywczych.

W naszym kraju spożycie sodu przekracza wartość zalecaną. Niestety oba rodzaje soli zawierają aż 40% tego minerału, powodującego nadciśnienie. Dlatego jeśli cierpimy na te schorzenie albo nie chcemy do niego doprowadzić, to zmiana kuchennej na morską nie przyniesie spodziewanych rezultatów.

Najzdrowszą odmianą soli jest sól himalajska. Zawiera m.in. kilka razy mniej sodu od soli morskiej i kuchennej.


Krem a’la nutella. Zdrowy, dietetyczny przepis

Krem a'la nutella. Zdrowy, dietetyczny przepis

Czy znacie kogoś, kto nie lubi Nutelli? No właśnie... Niestety, zawiera sporo cukru i niezdrowych tłuszczów. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przepis na jej zdrowszą wersję.

Odchudzasz się? Zobacz nasz kalkulator BMI, aby przekonać się, ile Ci brakuje to osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Przepis na domowy krem a’la Nutella

Potrzebne składniki:

  • 300 g orzechów laskowych,
  • 5 łyżek ciemnego kakao,
  • pół dojrzałego awokado,
  • 5 łyżek miodu lub syropu z agawy,
  • ¾ szklanki mleka.

Sposób przygotowania:

Orzechy podpiekamy w temperaturze 200°C przez ok. 13 minut. Po ostudzeniu ściągamy z nich skórki za pomocą papierowego ręcznika lub ściereczki, ponieważ nadałyby kremowi gorzkiego smaku. Orzechy kroimy na mniejsze kawałki i przekładamy do miski. Blendujemy bardzo ostrożnie z małą ilością mleka, po czym dodajemy resztę składników i miksujemy aż do uzyskania w miarę gładkiej masy. Następnie przekładamy do słoika i przechowujemy w lodówce.

Smacznego!

Sprawdźcie również nasze inne przepis na zdrowe słodkości, takie jak: dietetyczny sernik imbirowo-limonkowy oraz puszysty fit sernik migdałowy!


Pomysły na fit kolację #8

Pomysły na fit kolację #8

Mamy dla Was przepis na prostą sałatkę z tuńczyka. Dostarczy wielu składników mineralnych i witamin, a także białka niezbędnego w procesie budowania mięśni.

Jesteś wegetarianiniem, ale dopuszczasz do swojej diety ryby? Nasza sałatka z tuńczykiem będzie dla Ciebie idealna! Jeśli chcesz, możesz także skorzystać z naszej autorskiej diety pudełkowej Be Diet + Ryba. Polecamy!

Przygotujcie: - mix ulubionych sałat, - 80 g tuńczyka w sosie własnym, - kilka czarnych oliwek, - łyżkę kukurydzy, - ugotowane na twardo jajko, - kilka pomidorków koktajlowych, - sól, pieprz czarny i ziołowy do smaku.

Sałatę rwiemy na mniejsze kawałki i wykładamy na półmisek wraz z kawałkami tuńczyka. Dodajemy kukurydzę i pokrojone oliwki, jajko na twardo oraz pomidorki koktajlowe. Lekko solimy i pieprzymy. Zjadamy ze smakiem :)

Smacznego!