Zdrowy przepis dla każdego – zapiekanka warzywna

Zdrowy przepis dla każdego - zapiekanka warzywna

Czy zdrowe, musi oznaczać nudne, monotonne, pozbawione smaku? Czy zdrowe, nijak ma się do pomysłowego gotowania, fantazyjności i różnorodności produktów? Oczywiście, że nie! Zdrowe jedzenie stało się dziś niezwykle modne i bardzo popularne. Wciąż poznajemy nowe przepisy, które łączy dobry smak, piękny wygląd i idealne zaspokajanie naszych kubków smakowych. Dziś chcielibyśmy przedstawić rewelacyjny przepis dla smakoszy warzyw i niezwykle wyrafinowanych smaków.

 

Zapiekanka warzywna w połączenie z kruszonką zrobioną z kaszy kuskus. Brzmi zachęcająco? Z całą pewnością dla tych wszystkich, którzy stawiają na coś więcej, niż tylko schabowy z ziemniakami i surówką TAK! Jak więc takie danie przyrządzić? Co zrobić, by niedzielny obiad z rodziną lub romantyczna kolacja we dwoje smakowała doskonale i pobudziła nasze smaki do granic możliwości?

 

Do przygotowania tego dania potrzebne nam będzie:

  • 80g kaszy Kuskus
  • 2 pomidory
  • 1 cukina
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • Oliwa z oliwek
  • 20g masła
  • 40g parmezanu
  • Sól, pieprz, tymianek

Jeśli chodzi o przygotowanie, nic bardziej prostego. Danie to przyrządzi nawet i osoba, która z kuchnią niewiele ma wspólnego. A więc zaczynamy…

  • Wszystkie warzywa kroimy w plasterki i układamy je naprzemiennie w naczyniu żaroodpornym
  • Ścieramy na tarce czosnek i łączymy go z oliwą z oliwek. Tak przyrządzoną miksturą, smarujemy nasze warzywa w naczyniu.
  • Na wierzch sypiemy tymianek i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Całość przykrywamy folią aluminiową.
  • Przygotowujemy kuskus, korzystając z przepisu, jaki znajduje się na opakowaniu każdego produktu. Schłodzony, mieszamy z masłem i parmezanem. W ten sposób powstanie nam nasza kruszonka.
  • Posypujemy kruszonkę na zapiekankę w postaci warzyw i pieczemy w piekarniku około 10minut, w temperaturze 180stopni.

Tak przyrządzone danie smakować będzie z całą pewnością każdemu. Doskonały smak, niezwykły aromat i co najważniejsze- samo zdrowie. Nic więcej nam do szczęścia nie powinno być potrzebne.



Odchudzanie a dieta bezglutenowa

Odchudzanie a dieta bezglutenowa

Posiłki bez glutenu stanowią codzienność wielu ludzi. Najczęściej dieta bezglutenowa jest zalecona z powodów zdrowotnych. Przy celiakii jesteśmy na nią skazani przez całe życie, a jeśli mamy nietolerancję glutenu możemy mieć ją zaleconą do stosowania przez jakiś czas. Są też osoby, które zupełnie świadomie nie posiadając żadnych schorzeń, rezygnują z glutenu. Powody tego są różne, a jednym z nich jest powszechne twierdzenie, że dieta bezglutenowa odchudza. Czy tak jest w istocie?

 

Dr Davis i jego moda na odchudzanie bez glutenu

Modę na dietę bez glutenu stosowaną do redukcji masy ciała zapoczątkował amerykański kardiolog dr Davis. Jego zdaniem wystarczy wyeliminować z diety produkty zawierające gluten, także te powszechnie uważane za zdrowe np. chleb razowy, aby osiągnąć spektakularny efekt minus 5 kilogramów w dwa tygodnie.

Zdaniem dr Davisa pełne ziarna zbóż podnoszą cukier we krwi znacznie szybciej niż gdybyśmy jedli cukier łyżeczką wprost z cukiernicy. A to prowadzi do gwałtownych wyrzutów insuliny do krwi. W konsekwencji mało cukru się rozpada, a dużo odkłada, a my po zjedzeniu takiego posiłku szybko znów jesteśmy bardzo głodni. Więc jemy i jemy i jemy. A tłuszczyk się odkłada. Za to wszystko odpowiada zawarta w zbożach szybkostrawna skrobia pszeniczna. Ponadto Davis twierdzi także że produkty pełnoziarniste bardzo silnie oddziałują na nasz mózg, wywołując poczucie euforii, zupełnie jakbyśmy zażywali opiaty.

Na pierwszy rzut oka wszystko to brzmi logicznie i mądrze. Jednak nie powinniśmy popadać w nadmierny entuzjazm, ponieważ dieta ma także wady niosące przykre konsekwencje dla naszego zdrowia.

 

Co należy wykluczyć?

W swojej bezglutenowej diecie odchudzającej Davis zaleca wyeliminowanie wszystkich form pszenicy z naszej kuchni oraz znaczne ograniczenie innych węglowodanów tj. ziemniaków, ryżu, roślin strączkowych, soków owocowych, suszonych owoców oraz słodyczy. To ostatnie akurat zadziała dobrze w każdej sytuacji, wielkiego odkrycia tutaj nie ma.

 

Co można jeść?

Co jeść na diecie bezglutenowej? Warzywa można jeść o absolutnie każdej porze dnia. Owoce należy spożywać w ograniczonych ilościach i najlepiej by były to owoce jagodowe. Możemy jeść produkty mleczne oraz ich roślinne zamienniki, a także co ciekawe pełnotłuste sery. Nie ma przeciwwskazań dla jedzenia mięsa (należy zrezygnować jedynie z tych smażonych), drobiu, ryb oraz owoców morza. Davis dużą uwagę w diecie przykłada do jaj oraz różnych rodzajów zdrowych tłuszczy (orzechy, olej z kokosowy, oliwa z oliwę czy olej z awokado). Powinno się unikać kawy, herbaty oraz czerwonego wina – możemy spożywać je incydentalnie. Do picia najlepsza będzie woda. Czasem możemy sobie pozwolić na sok owocowy, ale tylko i wyłącznie taki 100%. Możemy używać ziół i przypraw oraz różnych dodatków do potraw np. ketchupu oraz musztardy pamiętając jednak, by nie zawierały cukru.

 

Czy odchudzanie bezglutenową dietą dr Davisa jest zdrowe?

Jest to dieta niskowęglowodanowa oraz wysokobiałkowa. Niestety brak węglowodanów może nieść za sobą konsekwencje dla naszego zdrowia, które się nam nie spodobają. Należą do nich np. kłopoty z koncentracją oraz pamięcią, rozdrażnienie, apatia, a w skrajnych wypadkach nawet depresja. Dzieje się tak dlatego, że dla naszego mózgu energię stanowią węglowodany właśnie. To one biorą udział w produkcji hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Natomiast nadmiar białka w diecie dr Davisa może sprawić, że zaczniemy cierpieć na bolesne zaparcia. Co może w efekcie doprowadzić do namnażania się bakterii gnilnych w jelitach, których toksyny prowadzą do nowotworów jelita grubego. Duża ilość białka uszkadza stawy, powoduje występowanie alergii, osłabia kości.

Trochę sporo tego złego. Dlatego należy zastanowić się, czy warto ryzykować zdrowie dla szczupłej sylwetki? Może lepiej zacząć racjonalnie i regularnie się odżywiać, wstać z kanapy i wyjść na powietrze, uprawiać ulubiony sport niż eksperymentować na własnym zdrowiu?


5 niezdrowych mitów na temat odchudzania

5 niezdrowych mitów na temat odchudzania

Porady odchudzające – temat rzeka, szczególnie dla wiecznie niezadowolonych ze swojej sylwetki kobiet. Internet – wydawać by się mogło idealne miejsce do szukania informacji na temat odchudzania. Miliony stron a na nich wiele dobrych rad. Co robić, czego unikać, co robić inaczej albo jak iść na skróty, by osiągnąć wymarzony rozmiar. Jednak wśród informacji internetowych oraz tych przekazywanych w magazynach dla kobiet jest wiele, mówiąc kolokwialnie bzdur sporego kalibru. Część z nich może nam wręcz zaszkodzić, zamiast pomóc. Dziś opowiemy o pięciu z nich.

 

1. Głodówki

Głodowanie jest zwyczajnie niezgodne z zasadami zdrowego odżywiania. Bo co może być zdrowego w nie dostarczaniu organizmowi składników niezbędnych do zdrowia i życia. Głodując, możemy doprowadzić do upośledzenia funkcjonowania bardzo ważnych narządów takich jak serce, nerki, jelita, wątroba, mogą nam także zacząć zanikać mięśnie. Nasz organizm jest osłabiony, przez co coraz gorzej radzi sobie nawet z najmniejszym wysiłkiem. Pojawiają się bóle głowy.

Kiedy podczas głodówki tracimy masę ciała, tracimy także wodę, co w konsekwencji może doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej naszego organizmu. To może powodować omdlenia oraz skoki ciśnienia tętniczego. Kiedy nie jemy, organizm zaczyna zużywać swoje zapasy białka. Mięśnie szkieletowe oraz mięsień sercowy zużywa się szybciej, co prowadzi do ciężkich uszkodzeń oraz zaburzeń jego pracy. W sytuacjach ekstremalnych może dojść do częstoskurczu komorowego oraz zgonu. Mało zachęcające prawda?

Poza tym po głodówce spodziewaj się efektu jo-jo. Wygłodzony organizm będzie chciał zrobić zapasy wszystkiego, czego podczas głodówki mu brakowało. Zaburzenia przemiany materii dostaniesz w gratisie.

 

2. Produkty light

Każdy z nas ma na sumieniu sięganie po produkty 0%, light, bez cukru. Aby obniżyć kaloryczność produktów, producenci muszą coś z nich usunąć. To proste i zrozumiałe. Jednak bardzo często usuwając tłuszcz, usuwa się także witaminy, oraz inne niezbędne do prawidłowego przyswajania mikroelementy. Brakujący składnik zastępuje się wodą. Co sprawia, że produkty są mniej trwałe i wymagają zastosowania większej ilości środków konserwujących. Niestety często tłuszcz zastępuje się również cukrem. Produkty bezcukrowe często są słodzone niezdrowymi słodzikami, które mogą powodować u nas zatrucia ze strony układu pokarmowego, bóle głowy oraz migreny. Co w konsekwencji sprawia, że jedzenie light nie jest ani zdrowe, ani odżywcze.

 

3. Ostatni posiłek o godzinie 17

Jedzenie kolacji o 17.00 będzie właściwe, tylko jeśli chodzisz spać o 20.00. Wszystko zależy od Twojego rytmu dobowego i tego, kiedy fizycznie udajesz się do łóżka. Najważniejsze jest, by ostatni posiłek jeść na 2–3 godziny przed snem, aby organizm miał jeszcze szansę go strawić, nim pójdziesz spać. Więc jeśli kładziesz się spać około północy, to kolację możesz z powodzeniem zjeść około 21. Najlepiej wieczorem jeść posiłek składający się z białka i węglowodanów złożonych co pobudzi Twój metabolizm i pozwoli organizmowi na nocną regenerację.

 

4. Odchudzająca moc papierosów

Palenie jest zgubne dla naszego zdrowia, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Prawdą jest także że osoby palące pod wpływem stresu sięgają właśnie po papierosa, kiedy niepalący, stresując się, sięgają po jedzenie. I pewnie właśnie stąd wzięło się przekonanie, że papierosy odchudzają. Czy to robią, czy nie, naprawdę nie warto marnować sobie zdrowia na palenie.

 

5. Trenuj rzadko, ale wyczerpująco

Tylko umiarkowane, regularne treningi zapewnią nam trwałe zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu i spowodują spadek wagi. Nie ma cudów. Już pierwszy trening zwiększa nasze zdolności wysiłkowe, lecz jeśli ich nie podtrzymamy, znikną. Właśnie dlatego trening raz w tygodniu nigdy nie przyniesie nam trwałych zmian w sylwetce, bo za każdym razem będziemy startować od zera, co jest kompletnie pozbawione sensu. Nad zdrową i smukłą sylwetką musimy pracować regularnie i konsekwentnie tylko wtedy zobaczymy efekty.


Kwas foliowy. Skutki niedoboru i źródła w diecie

Kwas foliowy. Skutki niedoboru i źródła w diecie

Kwas foliowy, czyli witamina B9 (a nie jak często mylnie się podaje witamina B12) jest unikalnym organicznym związkiem chemicznym. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „folium”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „liść”. Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej trafnych nazw, ponieważ największe źródło kwasu foliowego znajdziemy właśnie w warzywach liściastych.

Kwas foliowy w ciąży

Kiedy mówimy o kwasie foliowym, praktycznie natychmiast myślimy o kobietach w ciąży.

Mamy wysoką świadomość tego, jak ważny jest ten pierwiastek dla prawidłowego przebiegu ciąży szczególnie w jej początkowym etapie (I trymestrze). Niedobór kwasu foliowego u ciężarnej może skutkować poważnymi wadami cewy nerwowej u nienarodzonego jeszcze dziecka. Warto więc pamiętać o suplementacji kwasu foliowego nie tylko na początku ciąży, ale i ciążę planując.

Ważny także w diecie dorosłych

Witamina B9 jest w dużej mierze odpowiedzialna za nasze dobre samopoczucie i nastrój. Aż 40% badanych chorych na depresję ma niedobory kwasu foliowego. Jednak zakres jego działania w naszym organizmie jest o wiele większy. Wspomaga pracę mózgu i procesy pamięciowe. Poprawia funkcjonowanie żołądka, wątroby i jelit. Przyczynia się jednocześnie do zapobiegania powstawaniu nowotworów np. jelita grubego.

Ponadto witamina B9 reguluje tworzenie i późniejsze dojrzewanie tak ważnych dla każdego czerwonych krwinek. Niedobory kwasu foliowego dotykają wielu osób, które często nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Istnieją jednak grupy podwyższonego ryzyka, należą do nich np. osoby w podeszłym wieku, kobiety ciężarne oraz karmiące piersią, młodzież w wieku dojrzewania oraz osoby nadużywające alkoholu.

Konsekwencje niedoboru witaminy B9

Mogą być bardzo poważne. U dzieci mogą powodować zahamowanie wzrostu. U wszystkich mogą skutkować problemami z pamięcią i koncentracją, niepokojem, ciągłym zmęczeniem oraz bezsennością. Co więcej, jeśli cierpimy na zaburzenia trawienia, częste bóle głowy czy kołatanie serca to także powinniśmy zbadać u siebie poziom kwasu foliowego.

Gdzie szukać witaminy B9?

Poza oczywistym źródłem, jakim jest suplementacja, odpowiedź zasadniczo jest dość prosta. Znajdziemy ją w warzywach liściastych takich jak szpinak, kalafior, brokuł, sałata, kapusta, brukselka. W nasionach roślin strączkowych takich jak soja, bób czy zielony groszek. Ponadto w mniejszych ilościach kwas foliowy znajdziemy także w bananach, pomidorach, burakach, otrębach pszennych, jajach, drożdżach oraz orzechach. Należy w tym miejscu wspomnieć, że foliany zawarte w warzywach są bardzo wrażliwe na obróbkę cieplną taką jak smażenie, pieczenie czy gotowanie. Te procesy znacząco obniżają zawartość witaminy B9 w produktach. Warto więc warzywa oraz owoce jeść na surowo by nie tracić cennych składników.

Przedawkowanie kwasu foliowego.

Pamiętajmy, jednak że zgodnie ze starą zasadą „wszystko w nadmiarze szkodzi” także i kwas foliowy możemy przedawkować. Nie stanie się tak raczej z racji spożywanych produktów. Musimy natomiast uważać z suplementacją. Zanim po nią sięgniemy, warto skonsultować sprawę z lekarzem i zbadać poziom kwasu foliowego w naszym organizmie. Nadmiar witaminy B9 może manifestować się zaburzeniami żołądkowo -jelitowymi, ale także reakcjami alergicznymi jak wysypki i swędzenie skóry.


Czy można uprawiać sport będąc na diecie wegetariańskiej?

Czy można uprawiać sport będąc na diecie wegetariańskiej?

Coraz więcej osób we współczesnym świecie decyduje się na świadomą rezygnację ze spożywania mięsa, czyli wegetarianizm. Decyzja taka podyktowana jest najczęściej jednym z trzech powodów.

1. Świadomość

Coraz bardziej rozległa wiedza na temat chowu przemysłowego zwierząt oraz ptactwa upubliczniana przez fundacje oraz osoby znane. Zwierzęta trzymane są w zamknięciu, całe życie spędzają w ciasnych klatkach, często traktowane są też w sposób skrajnie niehumanitarny.

2. Powody ideologiczne.

Jeśli nie zgadzamy się na to, aby jedne zwierzęta traktować jak naszych przyjaciół a inne jako nasze pożywienie.

3. Zdrowie

Występujące coraz częściej wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe i nietolerancje składników pochodzących z produktów odzwierzęcych.

Jesteś wegetarianinem? Polecamy naszą dietę Be Diet Vege, stworzoną z myślą o takich osobach, jak Ty!

Sportowiec wegetarianin?

Czy jednak stosując taką dietę, możemy uprawiać sport? Przecież bardzo często w świadomości zwykłych ludzi wegetarianin jest postrzegany jako osoba słaba. Przecież nie je mięsa, a mięso jak mawiała każda babcia, daje siłę – też słyszycie w głowie jej głos „Ziemniaczki możesz zostawić, ale mięsko zjedz”. Więc jak jedząc same rośliny można mieć tyle siły, by biegać czy uprawiać inną aktywność fizyczną? Ano można. I są na to niezbite dowody w postaci całej rzeszy sportowców, którzy świadomie zrezygnowali z jedzenia mięsa i nie przeszkadza im to uzyskiwać niewiarygodnych wyników w sporcie. Oto kilkoro z nich!

Venus Williams Genialna tenisistka przeszła na dietę wegetariańską po poważnych problemach ze zdrowiem. Jak widać, nie przeszkadza jej to być jedną z najlepszych rakiet świata.

Boudewijn Zenden

Piłkarz, były reprezentant Holandii. Zasłynął świetnymi występami na Euro 2000. Wegetarianin.

Brendan Brazier

Słynny triatlonista najpierw został wegetarianinem, który sporadycznie spożywał ser. Jednak po kilku latach zdecydował się na dietę wegańską. To nie przeszkadza mu tygodniowo biegać 130 kilometrów, przejeżdżać na rowerze około 700 km i pływać 6–7 godzin. Robi wrażenie prawda?

Scott Jurek

Jest jednym z czołowych ultra maratończyków świata. Jest także zdeklarowanym weganinem. O swojej drodze do długodystansowego biegania i diety bez składników odzwierzęcych opowiada w biografii „Jedz i biegaj”. Znajdziemy w niej także wiele smacznych przepisów do wykorzystania w naszej kuchni.


Gęsta zupa jabłkowa – przepis

Gęsta zupa jabłkowa - przepis

W grudniu poranki bywają chłodne, dlatego na rozgrzewkę proponujemy gęstą zupę jabłkową.

Przepis na zupę jabłkową

Przygotujcie:

- 2 duże jabłka,

- 150 ml wody

- 100 ml mleka (może być roślinne),

- 1 łyżkę mąki z pełnego przemiału,

- 1 łyżeczkę cynamonu,

- kilka goździków,

- miód, cukier z brzozy lub stewię.

Jabłka obieramy i kroimy w ćwiartki. Następnie przekładamy do rondla, zalewamy wodą i dodajemy goździki. Owoce gotujemy, aż rozmiękną na papkę. Potem wyjmujemy goździki i miksujemy rozgotowane jabłka blenderem. Zimne mleko przelewamy do szklanki, dodajemy cynamon oraz mąkę, mieszamy i wlewamy do rondla. Wszystko razem musimy zagotować, a na koniec dosładzamy wedle upodobań. 

Zupę jabłkową można np. podawać z makaronem pełnoziarnistym.

Smacznego!

Polecamy także nasz smaczny, pełnowartościowy catering, na który możesz zapisać się w dowolnym momencie. Sprawdź również przepis na dietetyczne chipsy z jarmużu!


Rodzaje kasz i ich wartości odżywcze cz. II

Rodzaje kasz i ich wartości odżywcze cz. II

Kasza gryczana ma swoje źródła w Azji Wschodniej, tam były pierwsze uprawy. To, co chyba najbardziej wartościowe w gryce to białka o wysokiej wartości biologicznej zawierające aminokwasy egzogenne – metioninę i lizynę. Jest bogatym i dobrym źródłem błonnika pokarmowego, co można wykorzystać w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo warto wspomnieć, że nasza gryczana zawiera mnóstwo związków fenolowych,m.in. rutynę – zapobiegającą przepuszczalności naczyń krwionośnych, chroniącą przed miażdżycą, będącą silnym przeciutleniaczem.

Kasza gryczana nie zawiera glutenu.

Wypróbuj naszą dietę Be Diet Optimal – nasze posiłki dostarczą Ci odpowiednią ilość wszelkich produktów, w tym warzyw, owoców, mięsa, a także produktów zbożowych.

Amarantus, zwany też inaczej szarłatem, było podstawowym zbożem Indian. Ma dużą zawartość białka o korzystnym składzie aminokwasowym, zawiera bowiem wszystkie aminokwasy egzogenne. Amarantus jak większość kasz jest bogaty w błonnik pokarmowy.

To, na co szczególnie warto zwrócić uwagę w przypadku amarantusa – to duża zawartość łatwo przyswajalnego żelaza. Jest ona kilkukrotnie większa w porównaniu do innych zbóż. Dlatego też, zaleca się, by szczególnie po ten rodzaj kaszy sięgały kobiety ciężarne, osoby starsze oraz osoby ze skłonnościami do anemii.

Nie zawiera glutenu

Komosa ryżowa, inaczej Quinoa lub ryż peruwiański, pochodzi z Ameryki Południowej. Jest źródłem białka wysokowartościowego o bardzo dobrym składzie aminokwasowym, dlatego powinni docenić ją wegetarianie i weganie. Quinoa zawiera prawie dwukrotnie więcej wit. E w porównaniu do innych kasz. Ziarna komosy są także dobrym źródłem kwasu foliowego oraz wapnia, magnezu, fosforu, manganu, miedzi, cynku, potasu i żelaza. Warto powiedzieć, że zawiera również kwercytyne i kampferol, substancji o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. M.in. dzięki tym właściwościom, jak i łatwości przygotowania, komosa ryżowa została zakwalifikowana przez NASA jako „idealny kandydat dla CELSS”(controlled ecological live suport system)

Quinoa nie zawiera glutenu.

 

Warto docenić fakt, ze kasze są prawdziwie naturalnym produktem o niskim stopniu przetworzenia, bez konserwantów i dodatków. Są produktem, którego nie może zabraknąć w zdrowo zbilansowanej i zróżnicowane diecie.

 

Artykuł napisany przez dietetyk Eat Zone

Maria Kuzia


Czym jest dieta bezglutenowa? Główne założenia i zasady

Czym jest dieta bezglutenowa? Główne założenia i zasady

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Polega ona na wyeliminowaniu z diety białka roślinnego znajdującego się w pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie. Stosują m.in. Gwyneth Paltrow i Madonna. Choć została opracowana z myślą o osobach uczulonych na gluten i chorych na celiakię, poleca ją wiele zdrowych osób. Dlaczego? Dieta ta poprawia samopoczucie i ułatwia zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów.

Dowiedz się, ile kilogramów musisz stracić, aby uzyskać idealną sylwetkę - sprawdź nasz kalkulator BMI.

Co możemy jeść na diecie bezglutenowej?

W diecie bezglutenowej możemy sięgać po produkty m.in. z mąki kukurydzianej, ryżowej, gryczanej, sojowej, prosa i komosy ryżowej. Aby w diecie nie zabrakło cynku i witamin z grupy B, warto pamiętać o orzechach, kaszy jaglanej, soczewicy i pestkach dyni.

Niektóre produkty nie zawierają glutenu, ale mogą być nim "zanieczyszczone". Dlatego aby mieć pewność, że dany produkt nie zawiera tej odmiany białka, należy sprawdzić czy na opakowaniu znajduje się symbol przekreślonego kłosa.

Zobacz także założenia diety białkowo-tłuszczowej!


Przepis na domowy i zdrowy mus owocowy

Przepis na domowy i zdrowy mus owocowy

Dzisiejszy przepis na owocowy mus urzeknie Was prostotą, szybkim przygotowaniem i smakiem. Koniecznie wypróbujcie!

Interesuje Ciebie dieta wegetariańska, ale martwisz się o to, czy przechodząc na nią, dostarczysz do swojego organizmu odpowiednią ilość mikroelementów? Wypróbuj naszą zbilansowaną dietę - Be Diet Vege.

Jak przygotować domowy mus owocowy?

Składniki:

  • 800 g owoców - polecamy truskawki, maliny, jagody, jeżyny, porzeczki, jabłka, morele lub ich mix,
  • ksylitol (cukier z brzozy) lub stewię (ilość w zależności od preferencji smakowych),
  • sok z połówki cytryny,
  • opcjonalnie cynamon lub ziarenka z laski wanilii.

Sposób przygotowania:

Umyte i oczyszczone owoce wkładamy do garnka, dolewamy niewielką ilość wody (aby przykryła dno) i doprowadzamy całość do wrzenia. Gotujemy przez kilka minut. Następnie zdejmujemy z ognia i pozostawiamy do ostygnięcia.

Jeśli masa jest zbyt rzadka, można odcedzić nadmiar wody. Dodajemy sok z cytryny, ksylitol lub stewie i miksujemy z owocową masą do uzyskania gładkiej konsystencji. Na koniec przekładamy do wyparzonych słoików.

Taki mus przechowywany w lodówce będzie nadawać się do spożycia przez ok. 2 tygodnie, w zamrażarce - przez co najmniej 3 miesiące.

Smacznego! :)

Wypróbujcie także przepis na puszysty fit sernik z migdałami  oraz ciasteczka owsiane fit!


Domowy budyń z mąki pełnoziarnistej: przepis

Domowy budyń z mąki pełnoziarnistej: przepis

Szukacie przepisu na szybkie, pożywne i zdrowe śniadanie? Polecamy budyń z mąki pełnoziarnistej - robi się go błyskawicznie i syci na długo.

Składniki na budyń z mąki pełnoziarnistej:

  • 200 ml mleka chudego (może być roślinne)
  • 5 łyżek mąki graham lub razowej (typ 1850 lub 2000) - polecamy mąkę pszenną lub żytnią
  • pół łyżeczki cynamonu
  • ksylitol (cukier z brzozy) lub stewia (ilość wg upodobań)
  • opcjonalnie pół łyżeczki karobu

Jesteś ciekawy tego, jakie jest Twoje zapotrzebowanie na kalorie? Wypróbuj nasz kalkulator BMR - on Ci powie całą prawdę.

Jak przygotować domowy budyń z mąki pełnoziarnistej?

Mleko podgrzewamy, gdy zacznie wrzeć, ściągamy z palnika i dodajemy mąkę, cynamon, ksylitol i karob. Wszystko dokładnie łączymy za pomocą metalowego mieszadełka (trzepaczki), a następnie ponownie wkładamy na palnik. Podgrzewamy jeszcze ok. pół minuty, cały czas mieszając, aby budyń nie przywarł do garnka. Następnie przelewamy do miseczki i dekorujemy startą gorzką czekoladą lub ulubionymi konfiturami.

Smacznego! :)

Sprawdź również przepis na dietetyczną granolę!