O diecie ketogenicznej zrobiło się głośno zaledwie kilka lat temu, mimo że jej historia sięga początków XIX wieku, a niektóre teorie wskazują na to, że czerpie ona swoje inspiracje jeszcze z czasów starożytnych. Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz – tak w uproszczeniu brzmi najważniejsza zasada tej diety. Obecnie można zauważyć żywe dyskusje i duże zainteresowanie krążące wokół diety keto. Wiele osób zastanawia się też, czy dieta ketogeniczna jest zdrowa. I choć większość osób zna jej główne zasady, to nie każdy zdaje sobie sprawę tego, czego nie można jeść na diecie keto i jakich produktów należy unikać w czasie jej stosowania. Podpowiadamy, z czego lepiej zrezygnować i co może zaburzyć stan ketozy.
Co znajdziesz w artykule?
Czego nie jeść na diecie keto?
Dietę ketogeniczną można scharakteryzować jako: niskowęglowodanową, wysokotłuszczową i umiarkowanej zawartości białka. To właśnie tłuszcze powinny stanowić około 70-80% całodobowego zapotrzebowania, spożycie białka powinno ograniczać się do 15-25%, natomiast węglowodanów do około 5%-10%. Odpowiedni bilans między wymienionymi makroskładnikami ma doprowadzić do procesu, w którym organizm do wytwarzania energii nie będzie potrzebować glukozy z węglowodanów, a będzie pobierać ją z tłuszczu. Cały proces można określić mianem ketozy, czyli stanu efektywnego spalania tkanki tłuszczowej, co w rezultacie przekłada się na redukcję masy ciała, a także ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Dieta keto – na czym polega?
Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy jednak zapoznać się z listą produktów zakazanych na diecie keto. Jedno jest pewne, w Twoim jadłospisie powinno znaleźć się jak najmniej miejsca dla pokarmów bogatych w węglowodany. Ich stopniowe ograniczanie pozwoli Ci zbliżyć się do celu i do pożądanych efektów. Warto zrezygnować również z niektórych owoców i warzyw – zwłaszcza tych, które są źródłem cukru i skrobii. Osoby będące na diecie ketogenicznej powinny zrezygnować również z picia alkoholu, ponieważ często jest on również bogaty w cukier, a co ważniejsze, jego trawienie spowalnia szlaki metaboliczne organizmu. Dieta keto – czego lepiej nie jeść? Podpowiadamy!
Produkty zakazane na diecie keto – czego lepiej unikać?
Aby osiągnąć zamierzone efekty, należy pamiętać o tym, że istnieje grupa produktów, których należy unikać. Oto lista, z którą warto zapoznać się jeszcze przed podjęciem decyzji o przejściu na ketogeniczną dietę. Co należy wykluczyć na diecie keto?
- Piwo i drinki – zwykle mają duże ilości cukru. Jako zamiennik od czasu do czasu można wybrać czerwone wino lub piwo niskowęglowodanowe, które charakteryzuje się mniejszą zawartością cukru.
- Produkty zbożowe – pieczywo, makarony, kasze i ryże. Wszystkie te produkty są nasycone węglowodanami i nie będą pomocne w osiąganiu ketozy.
- Cukier w różnych postaciach (ciasta, słodycze, czekolady, lody). Nawet najmniejsza ilość cukru jest w stanie zahamować Twoje postępy i znacznie utrudnić spalanie tłuszczów. Ciekawą alternatywą dla cukru w diecie ketogenicznej jest erytrytol, stewia i ksylitol – nie mają one znaczącego wpływu na poziom cukru we krwi i w rezultacie nie powodują skoków insuliny.
- Niskotłuszczowy nabiał (mleko, maślanka, kefir, jogurty)
- Wysokoskrobiowe warzywa (ziemniaki, kukurydza, bataty, marchew, pasternak, pietruszka, buraki).
- Rośliny strączkowe, jak fasola, groch, bób, soczewica, soja, ciecierzyca.
- Owoce wysokocukrowe (banany, winogrona, melony, czereśnie, kaki, mandarynki, ananasy, kiwi, melony). Zamiast tego zaleca się spożywanie owoców jagodowych (maliny, borówki).
- Sosy na bazie cukru (barbecue, musztarda miodowa, ketchup).
Wyżej wymienione produkty można śmiało dopisać do listy tych zakazanych. Ich nadmierne spożywanie może całkowicie zaburzać zachodzące procesy. Mowa tu o węglowodanach, głównie cukrach prostych. Dopóki jemy je w dużych ilościach, nasz organizm nie widzi potrzeby, by sięgać do rezerw zgromadzonych w tkance tłuszczowej, co w rezultacie uniemożliwia nam wejście w stan ketozy.
Już wiesz, czego nie jeść na diecie keto. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą tę listę na zakupy i zaplanujesz swoje posiłki zgodnie z zamieszczoną rozpiską. Dzięki temu możesz mieć pewność, że główne założenia diety keto zostaną zrealizowane. Warto jednak pamiętać o tym, jadłospis keto to dość restrykcyjny typ żywienia, dlatego przed podjęciem decyzji o jego wprowadzeniu, należy zasięgnąć opinii lekarza i przeprowadzić podstawowe badania diagnostyczne.