Dieta keto. Czego nie można na niej jeść?

O diecie ketogenicznej zrobiło się głośno zaledwie kilka lat temu, mimo że jej historia sięga początków XIX wieku, a niektóre teorie wskazują na to, że czerpie ona swoje inspiracje jeszcze z czasów starożytnych. Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz – tak w uproszczeniu brzmi najważniejsza zasada tej diety. Obecnie można zauważyć żywe dyskusje i duże zainteresowanie krążące wokół diety keto. Wiele osób zastanawia się też, czy dieta ketogeniczna jest zdrowa. I choć większość osób zna jej główne zasady, to nie każdy zdaje sobie sprawę tego, czego nie można jeść na diecie keto i jakich produktów należy unikać w czasie jej stosowania. Podpowiadamy, z czego lepiej zrezygnować i co może zaburzyć stan ketozy. 

Co znajdziesz w artykule?

Czego nie jeść na diecie keto? 

Dietę ketogeniczną można scharakteryzować jako: niskowęglowodanową, wysokotłuszczową i o umiarkowanej zawartości białka. To właśnie tłuszcze powinny stanowić około 70-80% całodobowego zapotrzebowania, spożycie białka powinno ograniczać się do 15-25%, natomiast węglowodanów do około 5%-10%. Odpowiedni bilans między wymienionymi makroskładnikami ma doprowadzić do procesu, procesu, w którym organizm będzie korzystał z tłuszczów jako głównego źródła energii. Cały proces określa się mianem ketozy. Ketoza to stan metaboliczny organizmu, cechujący się podwyższonym poziomem ciał ketonowych. Korzyści jakie może przynieść stan ketozy to łatwiejsza redukcja masy ciała, wzrost poziomu energii, lepsza koncentracja, brak nadmiernej ochoty na słodkie produkty czy łatwość w zasypianiu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Dieta keto – na czym polega?

Planując jadłospis diety ketogenicznej należy dokładnie zapoznać się z listą produktów zakazanych na diecie keto. Jedno jest pewne,w Twoim jadłospisie powinno znaleźć się jak najmniej miejsca dla pokarmów bogatych w węglowodany np. pieczywo, kasze i ryże, makarony, płatki zbożowe, słodycze czy ziemniaki. Ich stopniowe ograniczanie pozwoli Ci zbliżyć się do celu i do pożądanych efektów. W menu diety ketogenicznej nie powinny pojawiać również się owoce o wysokim indeksie glikemicznym np. banany. Najbardziej pożądane są owoce jagodowe np. maliny, truskawki, borówki, charakteryzujące się niskim indeksem glikemicznym. Osoby będące na diecie ketogenicznej powinny zrezygnować również z picia alkoholu. Dieta keto – czego lepiej nie jeść? Podpowiadamy!

Produkty zakazane na diecie keto – czego lepiej unikać?

Aby osiągnąć zamierzone efekty, należy pamiętać o tym, że istnieje grupa produktów, których należy unikać. Oto lista, z którą warto zapoznać się jeszcze przed podjęciem decyzji o przejściu na ketogeniczną dietę. Co należy wykluczyć na diecie keto?

  1. Piwo i drinki – zwykle mają duże ilości cukru. Jako zamiennik od czasu do czasu można wybrać czerwone wino lub piwo niskowęglowodanowe, które charakteryzuje się mniejszą zawartością cukru. 
  2. Produkty zbożowe –  pieczywo, makarony, kasze i ryże. Wszystkie te produkty są bogate w węglowodany i nie będą pomocne w osiąganiu ketozy. 
  3. Cukier w różnych postaciach (ciasta, słodycze, czekolady, lody). Te produkty mogą sprawić, że organizm wyjdzie ze stanu ketozy co w konsekwencji zahamuje Twoje postępy. Ciekawą alternatywą dla cukru w diecie ketogenicznej jest erytrytol, stewia i ksylitol. Te zamienniki cukru pozwolą Ci na przygotowanie deseru, który nie wpłynie negatywnie na stan ketozy.
  4. Niskotłuszczowy nabiał (mleko, maślanka, kefir, jogurty)
  5. Wysokoskrobiowe warzywa (ziemniaki, kukurydza, bataty, marchew, pasternak, pietruszka, buraki).
  6. Rośliny strączkowe, jak fasola, groch, bób,  soczewica, soja, ciecierzyca.
  7. Owoce wysokocukrowe (banany, winogrona, melony, czereśnie, kaki, mandarynki, ananasy, kiwi, melony). Zamiast tego zaleca się spożywanie owoców jagodowych (maliny, borówki).
  8. Sosy na bazie cukru (barbecue, musztarda miodowa, ketchup).

Wyżej wymienione produkty można śmiało dopisać do listy tych zakazanych. Ich nadmierne spożywanie może całkowicie zaburzać zachodzące procesy. Mowa tu o węglowodanach, głównie cukrach prostych. Dopóki jemy je w dużych ilościach, nasz organizm nie widzi potrzeby, by sięgać do rezerw zgromadzonych w tkance tłuszczowej, co w rezultacie uniemożliwia nam wejście w stan ketozy. 

Już wiesz, czego nie jeść na diecie keto. Warto jednak pamiętać o tym, że dieta ketogeniczna jest dietą mocno eliminacyjną i jeśli jest skomponowana nieprawidłowo może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego przed podjęciem decyzji o jego wprowadzeniu, należy zasięgnąć opinii lekarza i przeprowadzić podstawowe badania diagnostyczne, aby zweryfikować czy nie występują przeciwskazania do jej stosowania.