Blog o zdrowym żywieniu i diecie
Blog o zdrowym żywieniu i diecie
Na czym polega dieta Low FODMAP? 10 najważniejszych zasad
Jeden z najpopularniejszych ostatnio modeli żywienia wspierającego w chorobach związanych kondycją jelit to dieta Low FODMAP. Sprawdzi się w przypadku dolegliwości występujących przy zespole jelita…
Dieta dla ciężarnych przy zaparciach. O czym musisz pamiętać?
Zaparcia to dosyć częsta dolegliwość występująca u kobiet w ciąży. Ma to duży związek ze zmianami hormonalnymi, które mają miejsce w organizmie przyszłej mamy. W tym czasie wydzielają się hormony…
Na czym polega dieta ciążowa i co powinna obejmować?
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Przez 9 miesięcy organizm przechodzi przemiany, wykazując przy tym wzmożone zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze. Odpowiednio wdrożona i…
10 zalet diety pudełkowej w ciąży
Ciąża to często dla przyszłych mam szczególnie wymagający okres, stanowi bowiem pod wieloma względami wyzwanie zarówno dla głowy, jak i dla ciała. Z jednej strony pojawiają się dziesiątki rzeczy, o…
Produkty Low FODMAP, które możesz wykorzystać w swojej diecie
Dieta Low FODMAP to sposób żywienia, który zakłada ograniczenie lub wykluczenie z codziennego jadłospisu produktów bogatych w cukry, a to wszystko w trosce o stan jelit. Najczęściej dieta zalecana…
Hashimoto w ciąży – na co zwracać uwagę?
Ciąża to szczególny czas, w którym w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Pod wpływem działania hormonów zmienia się nie tylko wygląd zewnętrzny przyszłej mamy, ale również jej fizjologia i…
Hashimoto a niedoczynność tarczycy
Hashimoto to jedna z częściej diagnozowanych chorób w XXI wieku. Na tę przypadłość narażone są znacznie częściej kobiety. O chorobach tarczycy słyszy się coraz częściej i nic nie wskazuje na to, by…
Jaką dietę stosować przy Hashimoto? 5 prostych przepisów
Wiele mówi się o tym, jak prawidłowe żywienie może wspomóc farmakoterapię w chorobach tarczycy - co ważne, są to fakty potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Jeśli chcesz stworzyć swój unikalny…
Dieta ketogenna dla sportowców. 10 zasad, o których trzeba pamiętać
Dużo trenujesz i chcesz przy okazji stosować dietę ketogeniczną? W sporcie często stosuje się wysokobiałkowe diety ze względu na konieczność odpowiedniego odżywienia mięśni, ale co z wysoką podażą…
Rola diety w chorobie Hashimoto
Choroby tarczycy stanowią obecnie powszechny problem zdrowotny, który w głównej mierze dotyka kobiety. Do tego grona zalicza się również choroby o podłożu autoimmunologicznym. Jedną z nich jest…
Czego nie powinniśmy jeść przy Hashimoto?
Eliminacja konkretnych produktów lub całych grup produktów to nieodłączna część większości diet specjalistycznych. W przypadku diet specjalistycznych należy stosować się do wytycznych diety w stu…
Czym jest Hashimoto? Objawy i przyczyny
Zmagasz się ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto albo widzisz u siebie jej objawy i chcesz lepiej zrozumieć specyfikę tego rodzaju zapalenia tarczycy? Na czym polega walka układu odpornościowego z…
Jak leczyć zespół SIBO za pomocą diety?
SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego, charakteryzuje się występowaniem zbyt dużej liczby bakterii w jelicie cienkim. Jelito cienkie to część układu pokarmowego łącząca żołądek z jelitem grubym.…
Co jeść przy Hashimoto, żeby schudnąć? 5 propozycji
Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej ludzi. Z tą przypadłością mierzą się głównie kobiety między 30 a 50 rokiem życia. Jednym z jej objawów jest gromadzenie się wody w tkance łącznej, a w efekcie…
Dieta ketogeniczna. Fakty i mity na temat keto
Popularność diety ketogenicznej w ostatnich latach nie ma sobie równych, co przyczyniło się do powstawiania wielu mitów na jej temat. Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz - to hasło, które nagminnie…
Jak leczyć zespół jelita drażliwego za pomocą diety?
Po zjedzeniu swojego ulubionego deseru zamiast brzucha pojawia się u Ciebie balonik? W gabinecie lekarskim usłyszałeś, że cierpisz na zespół jelita drażliwego i nie masz pojęcia, jak ugryźć temat…
Dieta ketogeniczna bez mięsa. Czy to możliwe?
W teorii dieta ketogeniczna bez mięsa wydaje się bardzo trudna do zrealizowania - w końcu najsłynniejsze keto przepisy to wszelkiego rodzaju produkty pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim…
Jak zacząć stosować diete ketogeniczną i jak długo czekać na efekty?
Od jakiegoś czasu z zaciekawieniem przyglądasz się diecie ketogenicznej, nowym przepisom i możliwym efektom? Jeżeli zamierzasz niebawem rozpocząć dietę keto, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki…
Dieta w Hashimoto – co jeść? Przykładowy jadłospis
Nie można przecenić pozytywów, jakie daje zbilansowana, odpowiednio dopasowana dieta przy Hashimoto. Jadłospis stworzony z myślą o osobach zmagających się z tą…
Jakie konsekwencje niesie ze sobą jedzenie w pośpiechu?
Prawdopodobnie nieraz zdarzyła Ci się sytuacja, w której w pośpiechu spożywałeś posiłek. Po wnikliwych obserwacjach tego, jak jemy, można dojść do wniosku, że szybkie tempo towarzyszy nam każdego…
Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta? 10 zasad
Troska o zdrowie i dobre samopoczucie to nie tylko chwilowy trend, ale i styl życia, za którym chętnie podążamy. Coraz więcej osób szuka sposobów na to, aby wzmocnić swój organizm i dostarczyć…
Dieta ketogeniczna. Jak długo ją stosować, aby zobaczyć efekty?
Gdy zaczynasz stosować jakąkolwiek dietę zastanawiasz się nad efektami jakie przyniesie. W końcu skoro już decydujesz się postawić przed sobą wyzwanie, jakim jest zmiana sposobu odżywiania, dobrze…
Czy keto to sposób na zrzucenie dodatkowych kilogramów?
Jaki jest nadrzędny cel stosowania diety? Dla jednych może być to poprawa samopoczucia, dla innych sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów lub poradzenie sobie z nadwagą. Większość z nas niezmiennie…
Dieta SIBO. Co jeść przy SIBO i jaką dietę stosować
Uporczywe wzdęcia, zgaga, ból w dolnej części brzucha, gazy, biegunki na przemian z zaparciami – takie dolegliwości mogą świadczyć o zespole jelita drażliwego, ale nie tylko. Przyczyną powyższych…
Dieta ketogeniczna w ciąży. Czy można ją stosować?
Przyszła mama stara się jak najlepiej zadbać o swój organizm i o życie, które w niej rośnie, nie tylko w kwestii kontrolnych badań, ale również urozmaiconej i zbilansowanej diety. To właśnie ona…
Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej?
Dieta ketogeniczna to model żywienia, który opiera się na wysokim spożyciu produktów tłuszczowych, umiarkowanym spożyciu białka, a także ograniczeniu węglowodanów. To z pewnością jedna z metod…
Dania keto dla zabieganych. 5 prostych dań dla diety Keto
Dieta ketogeniczna to alternatywny sposób odżywiania, w którym rozkład makroskładników jest zupełnie inny niż w tradycyjnych dietach. Pierwsze tygodnie służą wprowadzeniu organizmu w ketozę, czyli…
Jaka dieta przy IBS? 4 sprawdzone przepisy
IBS (ang. irritable bowel syndrome), czyli zespół jelita drażliwego. Zespół objawów jelitowych pojawia się po spożyciu produktów bogatych w FODMAP. Low fodmap to dieta lecznicza, stosowana w trakcie…
Dieta ketogeniczna. Proste przepisy na szybkie śniadania, obiady i kolacje
Wysokotłuszczowa dieta keto potrafi znacząco podnieść samopoczucie rozważnie stosujących ją osób. Czasami jednak może wydać się nieco monotonna - nawet najsmaczniejsze przepisy powtarzane każdego…
Dieta keto. Czego nie można na niej jeść?
O diecie ketogenicznej zrobiło się głośno zaledwie kilka lat temu, mimo że jej historia sięga początków XIX wieku, a niektóre teorie wskazują na to, że czerpie ona swoje inspiracje jeszcze z czasów…
Co na zaparcia? 5 skutecznych, domowych sposobów
Często traktujemy problemy żołądkowe i jelitowe jako normalną - i w jakiś sposób także naturalną - konsekwencję życia w biegu oraz przewlekłego stresu. Jednak nie powinno tak być - za każdym razem,…
Jak krótszy dzień wpływa na organizm?
Wpływ krótszego dnia na organizm i samopoczucie jest dla wielu z nas bardzo mocno odczuwalny. Późniejsze wschody słońca utrudniają wstawanie, wcześniejsze zachody - obniżają naszą produktywność.…
Dieta bez laktozy: 5 sprawdzonych przepisów
Jeśli zmagasz się z nietolerancją laktozy, każda latte kończy się bólem brzucha, a ukochane mleczne desery zwyczajnie nie cieszą, gdy męczą Cię dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dieta bez…
Czym jest IBS? Wszystko, co powinnaś wiedzieć
Zespół jelita drażliwego (nazywany też zespołem jelita nadwrażliwego lub IBS – irritable bowel syndrom) to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego, objawiająca się bólem brzucha i zaburzeniami…
Pomysły na zimowe śniadania
Zima to czas, w którym najlepiej sprawdzają się rozgrzewające potrawy, smaczne, sycące i dodające energii na resztę dnia. Jak wielu z nas wie, regularne spożywanie śniadania wpływa na lepszą…
Dieta roślinna – pomysły na ciekawe dania
To właśnie dieta roślinna cieszy się od kilku lat dużą popularnością, jednocząc grupy miłośników kuchni opartej na przepisach wegańskich, które zaskakują swoim smakiem, kolorami i formą podania.…
Czym jest SIBO? Wszystko, co powinnaś wiedzieć
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO - small intestinal bacterial overgrowth) to stan patologiczny organizmu, w przebiegu którego dochodzi do przerostu flory bakteryjnej w jelicie…
Co można zrobić z dyni? 5 sprawdzonych pomysłów
Nazywana królową jesieni, pojawia się na stołach nie tylko przy okazji strojów na Halloween. Ten sezonowy produkt znalazł swoje zastosowanie w kuchni - zarówno w formie dania głównego, przystawki,…
Co jeść i pić, by uniknąć przeziębień jesienią?
Jesień jest okresem zwiększonej zachorowalności na grypę czy przeziębienie, dlatego choć o zdrowie należy dbać cały rok, jadłospis na jesień powinien być planowany również z uwzględnieniem produktów,…
Choroba refluksowa – jak powinna wyglądać dieta?
Jedną z częściej występujących chorób przewlekłych jest refluks żołądkowo-przełykowy. Szacuje się, że na tę przypadłość choruje aż 20% społeczeństwa. Choroba refluksowa to schorzenie wieloczynnikowe,…
Jak walczyć z chronicznym zmęczeniem? Naturalne leczenie za pomocą diety
Czy niezależnie od tego, jakie czynności wykonujesz w ciągu dnia, odczuwasz ciągłą senność, zmęczenie i brak sił na codzienne czynności? Pamiętaj, że nie jest to stan, którego nie da się zmienić -…
Nadmiar białka w diecie – objawy i skutki uboczne
Co raz większą popularnością cieszą się diety o wysokiej zawartości białka i tłuszczu, dietę Dukana wyparła zyskująca sławę dieta ketogeniczna. Ograniczanie innych składników odżywczych na rzecz…
Jesienna dieta. Jakie produkty najlepiej spożywać jesienią?
Jesień dla wielu osób jest synonimem sezonu przeziębień i grypy, często też obniżonego nastroju związanego ze skracającym się dniem i coraz mniejszymi dawkami słońca. Czy jednak musi tak być? To, jak…
Co zrobić z buraków? 4 niebanalne pomysły
Buraki mają mnóstwo cudownych prozdrowotnych właściwości - a do tego nieziemsko smakują! - ale ile można jeść w kółko nawet najlepszy barszcz czerwony, na bazie świeżych buraków czy kiszonych, albo…
Czy znasz objawy niedoboru witaminy D?
Wydaje Ci się, że spędzasz na zewnątrz wystarczająco czasu, by zapewnić swojemu organizmowi wystarczającą syntezę witaminy D? W końcu nawet zimą chodzisz na spacery, wystawiasz twarz do słońca na…